W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w 2021 roku urodziło się 491 dzieci. Szpital w Dąbrowie Górniczej ma nowy blok porodowy

Na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w zeszłym roku urodziło się 491 dzieci. Dzięki modernizacji szpitala i kadry przyszłe mamy coraz częściej wybierają tę placówkę.

508 dzieci urodziło się w 2021 roku w Dąbrowie Górniczej. 491 z nich przyszło na świat na oddziale położniczo-ginekologicznym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. W 2021 roku szpital przeszedł modernizację zarówno pod kątem kadrowym, jak i wyposażenia. Otwarty został również nowy blok porodowy, co również ma wpływ na to, że przyszłe mamy coraz częściej wybierają właśnie ZCO.

W 2021 roku w dąbrowskim szpitalu przyjęte zostały 4 ciąże bliźniacze. Większość porodów, bo aż 256, odbyło się naturalnie, reszta dzieci przyszła na świat poprzez cesarskie cięcie. 50 noworodków urodziło się wagą powyżej 4 kilogramów.

Nowy zespół, nowy sprzęt

W ubiegłym roku blok porodowy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. Wyremontowane zostały pomieszczenia, zmianie uległo wyposażenie. Zatrudniono również nowy zespół położnych.

– Na oddziale noworodkowym zatrudniono doradców laktacyjnych, którzy pozytywnie wpłynęli na stosunek liczby mam karmiących piersią. Poszerzono zakres badań diagnostycznych po porodzie, dzięki czemu u większości dzieci wykonywane jest USG głowy, jamy brzusznej oraz stawów biodrowych. Co ważne, w zakres podstawowych badań noworodków wprowadzono przesiewowy test w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni, tzw. SMA. Wprowadzono również możliwość planowanych konsultacji kardiologicznych, a także wdrożono prostą profilaktykę przeciwbólową przed wykonywaniem procedur nieprzyjemnych dla noworodka. Porodówka doposażona została w sprzęt i aparaturę medyczną, co zdecydowanie zwiększyło bezpieczeństwo wykonywanych procedur medycznych mówi dr Justyna Surmik, kierownik Oddziału Noworodkowego.

Skóra do skóry

Biorąc pod uwagę istotny kontakt rodzica z dzieckiem od pierwszych chwil jego narodzin, praktykowany był kontakt „skóra do skóry”. Mimo pandemii i obowiązujących restrykcji w szpitalu udało się również przeprowadzić porody rodzinne.

W naszym szpitalu można urodzić w pozycjach wertykalnych, skorzystać z aromaterapii, lub przezskórnej stymulacji nerwów prądem, tzw. TENSA. Oferujemy również możliwość immersji wodnej, a w najbliższym czasie mamy nadzieję wprowadzić porody do wody wyjaśnia dr Jacek Schab, ordynator Oddziału Położniczo–Ginekologicznego.

Przypomnijmy, że Zagłębiowskie Centrum Onkologii jest szpitalem wielospecjalistycznym. Może więc także oferować młodym mamom opiekę pod kątem innych dolegliwości np. diagnostyki i leczenia cukrzycy ciążowej, w jednym z dwóch w województwie śląskim Oddziałów Diabetologii. To kolejny atut placówki i powód, dla którego przyszłe mamy coraz częściej wybierają właśnie Oddział Położniczo-Ginekologicznego w ZCO.