W Sosnowcu została otwarta świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży. W planach także zajęcia dla rodziców

W Sosnowcu przy ulicy Jodłowej działa świetlica socjoterapeutyczna, którą prowadzi Fundacja Epikur w ramach realizacji programu profilaktyczno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym. W świetlicy organizowane są zajęcia także dla rodziców.

Jak podkreślają twórcy świetlicy, to miejsce powstało z myślą o dzieciach i ich potrzebach.

Podopiecznymi świetlicy są osoby w wieku 7-15 lat z okolic osiedla Kalinowa, przede wszystkim zagrożone wykluczeniem społecznym i narażone na występowanie zachowań problemowych, które od poniedziałku do piątku w placówce spędzać mogą swój czas popołudniowy. Na świetlicy dzieci mogą pouczyć się, odrobić lekcję, pograć w gry, ale również porozmawiać z wychowawcą lub psychologiem o swoich problemach – wyjaśnia Monika Holewa, pełnomocniczka prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Zajęcia dla dzieci i rodziców

W świetlicy organizowane będą zajęcia edukacyjne i rekreacyjne, w tym także wyjścia w teren i wycieczki. Ponadto podopieczni zostaną objęci programem pedagogicznym, a także socjoterapeutycznym i profilaktycznym.

Co niezwykle istotne, z pomocy specjalistów skorzystać mogą również rodzice. Tak więc dzięki środkom finansowym pochodzącym z budżetu miasta powstało miejsce, w którym dzieci mogą miedzy innymi atrakcyjnie spędzić czas i rozwijać zainteresowania – podkreśla Katarzyna Korusiewcz z sosnowieckiej Fundacji Epikur.

300 tys. złotych na świetlicę

Zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane będą w godzinach 15.30-19.30. Będą to zajęcia dydaktyczne i edukacyjne (pomoc w nauce i w odrabianiu lekcji), socjalizacyjne (wspólne gotowanie), a także działania pedagogiczne i wychowawcze, czyli na przykład zajęcia integracyjne, profilaktyczne, socjoterapeutyczne, wsparcie psychologiczne, a także zajęcia poza budynkiem świetlicy – wyjścia na spacery, do kina, wycieczki.

Zaadaptowaliśmy na to wyjątkowe miejsce pomieszczenia znajdujące się w naszych zasobach. Koszt adaptacji lokalu wyniósł ponad 220 tys. zł, w sumie z wyposażeniem gmina przeznaczyła na ten cel nieco ponad 300 tys. zł., ponadto trzeba wspomnieć o środkach na funkcjonowanie. Takie miejsca są niezwykle potrzebne i będziemy dążyć do tego, aby było ich w naszym mieście jak najwięcej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Plac zabaw przy ulicy Legionow zostal rozbudowany

Może Cię zainteresować:

Popularny plac zabaw przy ul. Legionów w Sosnowcu zmienił się w Strefę Aktywności Mieszkańca. To projekt z budżetu obywatelskiego

Autor: Redakcja

27/02/2024

W bloku przy ulicy Chopina w Dąbrowie Górniczej wybuchł pożar

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: dyrektor i uczeń Zespołu Szkół Sportowych uratowali z pożaru 5-letnie dziecko

Autor: Redakcja

06/03/2024

Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie Egzotarium cieszy się sporą popularnością. I zachęca do odwiedzin: „Oh my gad! Jak to nie byłeś?”

Autor: Redakcja

27/02/2024