Dąbrowa Górnicza: dyrektor i uczeń Zespołu Szkół Sportowych uratowali z pożaru 5-letnie dziecko

Filip Faltus, uczeń drugiej klasy liceum Zespołu Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej wraz z dyrektorem szkoły Andrzejem Latosikiem ugasili pożar w jednym z mieszkań bloku przy ulicy Chopina. I uratowali 5-letnie dziecko.

FB/ Marta Witecka
W bloku przy ulicy Chopina w Dąbrowie Górniczej wybuchł pożar

Akurat była to godzina, kiedy ze szkoły do domu wracał Filip Faltus, uczeń klasy 2 LK naszej szkoły Zespół Szkół Sportowych im. Polskich Olimpijczyków w Dąbrowie Górniczej – relacjonowała w mediach społecznościowych Marta Witecka, której dzieci uczą się właśnie w ZSS. – Zobaczył, że do auta po zakończonej pracy wsiada dyrektor naszej szkoły Andrzej Latosik. Szybko do niego podbiegł i zaalarmował go o pożarze. Obaj zachowali się bardzo przytomnie i ruszyli na ratunek – nie wiedząc jeszcze, czy ktoś przebywa w mieszkaniu czy też nie. Pan dyrektor, jak wiadomo, jest ratownikiem WOPR Dąbrowa Górnicza, ale jak się okazało ma niezłą wiedzę na temat tego, jak się zachować w trakcie pożaru. Z auta zabrał koc i razem z Filipem pobiegli do palącego się mieszkania.

Dyrektorowi i uczniowi ZSS udało się sforsować zamknięte drzwi do klatki schodowej, a drzwi do mieszkania szczęśliwie były otwarte (matka na chwilę wyszła z domu). Jak się okazało, płonął olej w kuchni, pozostawiony na kuchence elektrycznej. Wspólnie z kobietą weszli do mieszkania. Dyrektor Latosik ugasił ogień kocem, a w międzyczasie kobieta wraz 5-letnim dzieckiem i dwoma psami opuściła mieszkanie.

Wkrótce na miejscu pojawiły się zaalarmowane służby.

Po dojeździe zastępów z JRG Dąbrowa Górnicza na miejsce, pożar był już opanowany. Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pomocy medycznej poparzonej lokatorce mieszkania, oddymieniu pomieszczeń i sprawdzeniu ich pod kątem występowania gazów niebezpiecznych – informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej.

Służby ratownicze przybyły na miejsce bardzo szybko i przejęły akcję. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Wszyscy nałykali się sporo dymu, ale to nic, w porównaniu z tym, jak mogło się to skończyć. Panowie, zachowaliście zimną krew i bez chwili zawahania ruszyliście na ratunek ludzkiego życia. Wasza postawa jest godna naśladowania i zasługuje na najwyższe uznanie. W imieniu mieszkańców Dąbrowy Górniczej dziękuję i gratuluję – podkreślił Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Jowita Wrzesien

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: Jowita Wrzesień ze złotem w „Polish Open”. Zapaśniczka CSiR walczy o wyjazd do Paryża na Igrzyska Olimpijskie

Autor: Redakcja

04/03/2024

Dr Anna Krzywda ZCO

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Na badania mammograficzne do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii można przyjść także po południu

Autor: Redakcja

04/03/2024