W Sosnowcu wiosną stanie rzeźba Włodzimierza Mazura. Pojawi się w Parku Sieleckim, w Alei Zagłębiaków

Rzeźba świetnego przez laty piłkarza Zagłębia i reprezentanta Polski, Włodzimierza Mazura, stanie wiosną w Sosnowcu. Pojawi się w Alei Zagłębiaków w Parku Sieleckim.

Fot. Łączy Nas Piłka
Włodzimierz Mazur, Polska Holandia 02.05.1979

Postać Włodzimierza Mazura stanie obok innych rzeźb w Parku Sieleckim – Jana Kiepury, Aleksego Bienia czy ławeczki Jacka Cygana. Na rzeźbę miasto przeznaczyło 200 tysięcy złotych. Autorem rzeźby Włodzimierza Mazura jest Karol Badyna, twórca między innymi rzeźby przedwojennego prezydenta Sosnowca Aleksego Bienia. Badyna, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii siedmiu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi, Tel-Awiwie, Warszawie i Krakowie.

Włodzimierz Mazur to wychowanek i wieloletni piłkarz Zagłębia. Z sosnowieckim klubem dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1977, 1978). W 1977 roku został także królem strzelców ligi polskiej. W barwach Zagłębia rozegrał w sumie 289 meczów, w których strzelił 80 bramek. Występował także we francuskim Stade Rennais i Górniku Wojkowice. W reprezentacji Polski w latach 1976-1982 rozegrał 23 spotkania, zdobywając trzy gole. Pojechał na mistrzostwa świata w Argentynie (1978) – wystąpił tam w jednym meczu, przeciwko gospodarzom. Zmarł nagle 1 grudnia 1988 roku, w wieku zaledwie 34 lat. Został pochowany na cmentarzu w Milowicach.

Przypomnijmy, że imieniem Włodzimierza Mazura nazwano niewielki park na Juliuszu, znajdujący się u zbiegu ulic Spadochroniarzy, Minerów i Czołgistów. Mazur przed laty mieszkał w pobliżu.

Ławeczka Jacka Cygana w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Jedna, multimedialna ławeczka, pięć znanych piosenek. Głosowanie zakończone. Jakie utwory Jacka Cygana wybrzmią w Parku Sieleckim?

Autor: Redakcja

03/03/2023

Ławka Jacka Cygana

Może Cię zainteresować:

Powiedziała "TAK" podczas uroczystego uruchomienia muzycznej ławki Jacka Cygana w Sosnowcu

Autor: Aleksandra Szlęzak

25/03/2023