W Sosnowcu powstanie kilkadziesiąt nowych mieszkań. Tym razem przy ulicy Żelaznej

W Sosnowcu powstanie niemal 70 nowych mieszkań – przy ulicy Żelaznej wybudowane zostaną dwa nowe bloki. Inwestycja, która kosztuje niemal 25,5 mln złotych, powinna zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku.

UM w Sosnowcu
Nowe mieszkania zelazna

Przy ulicy Żelaznej w Sosnowcu wybudowane zostaną 2 bloki mieszkalne, w każdym po 34 mieszkania. Każdemu będzie przysługiwać lokal usługowy.

– W obu zaprojektowane zostało 5 mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami lub dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Inwestycja przewiduje także budowę 108 miejsc parkingowych oraz 14 kolejnych z niebieskimi kopertami – mówi Agnieszka Czechowska-Kopeć, prezes MZBM-TBS.

Pięciokondygnacyjne budynki

Prezes spółki dodaje, że elewacja wykończona będzie tynkiem mozaikowym z dodatkiem miki perłowej, kolorem zbliżonym do jasno-piaskowego. W strefie cokołowej kolor zbliżony do szarego. Budynki będą podłączone do centralnego ogrzewania. Między budynkami zorganizowana zostanie droga wewnętrzna, chodniki i miejsca parkingowe na powierzchni. Projektowane budynki będą pięciokondygnacyjne. Całość uzupełnią dwa place zabaw dla dzieci.

Wokół głównego wejścia do budynku zapewniona będzie swoboda poruszania się osób z niepełnosprawnościami, w tym nawierzchnia przed wejściem głównym do budynku będzie utwardzona i wypłaszczona, a jej nachylenie nie będzie większe niż 5%. Inwestycja zostanie zakończona w drugiej połowie 2024 roku. Natomiast zasady najmu będą znane w ciągu kilkunastu tygodni.

Inwestycja za 25,5 mln złotych

Wykonawcą budowy została firma Elbud z Bytomia, która inwestycję przeprowadzi za niemal 25,5 mln zł. Miasto na ten cel otrzymało prawie 20 mln złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. To nie pierwsza w ostatnim czasie duża inwestycja mieszkalna MZBM TBS. Wcześniej spółka wybudowała tzw. Kwiatową Dolinę. To 43 domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, które znajdują się przy ulicy Rydza Śmigłego.

Cieszymy się bo to kolejna inwestycja mieszkaniowa, która w ostatnim czasie realizowana jest na terenie naszego miasta – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Na początku roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu oddał w ręce nowych najemców osiedle, które liczy 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Budynki komunalne znajdują się przy ulicy Jędryki. Natomiast przy ulicy Naftowej trwa budowa nowego osiedla składającego się z 12 segmentów o 6 kondygnacjach każdy, w których znajdzie się blisko 300 mieszkań.

Remont lokalu dla rodziny zastępczej

Może Cię zainteresować:

Sosnowiecki MZZL remontuje mieszkanie dla rodziny zastępczej z trójką dzieci. „To brak mieszkania staje często na przeszkodzie rodzinom, które chcą pełnić pieczę zastępczą”

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023

Osiedle komunalne w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Cztery bloki przy ul. Jędryki to dopiero początek. Nowe osiedle komunalne ma już pierwszych lokatorów

Autor: Redakcja

26/01/2023