Cztery bloki przy ul. Jędryki to dopiero początek. Nowe osiedle komunalne ma już pierwszych lokatorów

Pierwsi lokatorzy nowego osiedla komunalnego MZZL Sosnowiec otrzymali klucze do mieszkań. Osiedle – dodajmy – znajduje się na ulicy Stanisława Jędryki, dawnej Traugutta. Nowa nazwa obowiązuje od 12 stycznia.

Przypomnijmy, że projekt osiedla komunalnego został wyłoniony w konkursie w 2017 roku, a w lipcu 2020 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych podpisał umowę na budowę czterech budynków komunalnych. Koszt inwestycji to 16 mln złotych, z czego ok. 80 procent to wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego Dziś na osiedlu jest 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Mieszkania mają od ok. 38 do 58 mkw., wykończone łazienki (są kafelki i armatura), wszystkie niezbędne instalacje, a także drzwi zewnętrzne. Lokale są podłączone do centralnego ogrzewania oraz do ciepłej wody z sieci. Lokatorzy muszą sami zadbać o drzwi we wnętrzach swoich mieszkań, a także o ich wyposażenie.

Na osiedlu jest też plac zabaw, są również miejsca parkingowe. W każdym z czterech budynków jest pięć miejsc w garażach, które będą wynajmowane w przetargu. Co istotne, osiedle zostało wyposażone w instalacje fotowoltaiczne.

Trzy mieszkania mają już swoich lokatorów, którzy dostali klucze do mieszkań. – Odebrali je: pani Magdalena, pan Stanisław oraz państwo Anna i Arkadiusz z dziećmi. To początek procesu zasiedlania, który potrwa kilka tygodni – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mieszkania na nowym osiedlu przeznaczone są głównie dla osób posiadających uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Podstawowym warunkiem jest dochód miesięczny na członka gospodarstwa domowego nie wyższy niż 250 proc. kwoty najniższej emerytury w jednoosobowym gospodarstwie domowym i nie wyższy niż 200 proc. kwoty najniższej emerytury w wieloosobowym gospodarstwie domowym. Kwota najmu to 11,85 zł za mkw. Oznacza to, że czynsz w najmniejszym z mieszkań wyniesie ok. 460 zł, natomiast w największym niewiele ponad 680 zł.

Dodajmy, że to nie koniec budowy nowego osiedla. MZZL czeka na dokumentację projektową i pozwolenia na budowę kolejnych ośmiu budynków, które mają powstać na sąsiedniej działce.

Symboliczne wbicie łopaty. Rozpoczyna się budowa nowej siedziby pogotowia

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie pogotowie będzie miało nowoczesną siedzibę, za 25 milionów złotych. To druga najdroższa inwestycja tego typu w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/01/2023

Stadion MOSiR przy alei Mireckiego

Może Cię zainteresować:

Stadion lekkoatletyczny przy alei Mireckiego w Sosnowcu zostanie wyremontowany. Obiekt ma już niemal 90 lat

Autor: Redakcja

23/12/2022