Sosnowieckie pogotowie będzie miało nowoczesną siedzibę, za 25 milionów złotych. To druga najdroższa inwestycja tego typu w Polsce

Około 25 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu – przy ulicy Janowskiego. W czwartek, 19 stycznia, odbyło się tam symboliczne wbicie łopaty.

Fot. Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Symboliczne wbicie łopaty. Rozpoczyna się budowa nowej siedziby pogotowia

Pamiętamy wszyscy, gdy martwiliśmy się możliwością wchłonięcia sosnowieckiego pogotowia przez katowickie. Po wspólnych rozmowach wyszło coś, co właśnie się dzieje – w Sosnowcu, przy ul. Janowskiego, powstaje druga w Polsce tak nowoczesna siedziba pogotowia – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

„Niezwykle istotna inwestycja”

Dotychczasowa siedziba sosnowieckiego pogotowia, przypomnijmy, mieści się przy ul. 3 Maja. Nowa siedziba wybudowana zostanie przy ul. Janowskiego, obok Komendy Miejskiej Policji. To będzie druga najdroższa inwestycja tego typu w Polsce. Nic zatem dziwnego, że pogotowie będzie miało nowoczesny budynek, z wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami – zainstalowana zostanie między innymi fotowoltaika wraz z pompami ciepła.

W budynku znajdą garaże podziemne (w sumie powstanie 60 miejsc parkingowych), miejsce do dezynfekcji, a nawet pokój wypoczynkowy wraz z siłownią. Co więcej, w nowej siedzibie będą mogły odbywać się szkolenia dla pracowników medycznych – powstanie duża sala wykładowa, będzie też pomieszczenie do symulacji medycznej.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców. Nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych. Dlatego ta inwestycja jest niezwykle istotna – przypomina Arkadiusz Chęciński.

25 mln zł i... dwie nowe karetki

Inwestycja kosztować będzie około 25 milionów złotych. Większość tej kwoty, 20 mln zł, przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pozostałe 5 milionów złotych to fundusze własne Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Działkę o wartości ok. 1,5 mln zł i powierzchni 0,6 hektara przekazało miasto. Nowa siedziba pogotowia ma zostać oddana do użytku wiosną 2024 roku.

Dodajmy, że także w czwartek, 19 stycznia, sosnowieckie pogotowie otrzymało dwie nowe, w pełni wyposażone karetki o wartości 1,7 mln złotych (1,6 mln zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego).

Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

Może Cię zainteresować:

Elita ratowników rywalizowała w Szczyrku. Dobry występ zespołu reprezentujący SP ZOZ Rejonowe Pogotowie w Sosnowcu

Autor: Redakcja

13/01/2023

Angiograf w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

Może Cię zainteresować:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu ma nowy angiograf. Sprzęt kosztował niemal 4,5 mln złotych

Autor: Redakcja

29/12/2022

Pogotowie w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

W Kazimierzu Górniczym stacjonować zaczął zespół pogotowia ratunkowego. „Zapewni to szybsze dotarcie do pacjentów w kilku dzielnicach Sosnowca”

Autor: Redakcja

02/11/2022