W Sosnowcu powstały dwa ważne dla miasta murale – Jana Kiepury i Jacka Cygana. „Lokalizacja została starannie wybrana”

W Sosnowcu zostały odsłonięte dwa murale ważnych dla miasta postaci. Przy ulicy Kościelnej na jednej ze ścian budynków został uwieczniony Jacek Cygan, a na bocznej elewacji Zespołu Szkół Muzycznych – Jan Kiepura. Murale oficjalnie odsłonięte zostały dzień po dniu, choć początkowo miały dzielić je dwa lata.

W połowie września oficjalnie odsłonięto dwa nowe murale miejskie. I choć pandemia przesunęła planowane przeprowadzenie prac malarskich, to ostatecznie wielkoformatowe malowidła ozdabiały miasto już podczas 120. urodzin Sosnowca

Wyróżnienie dla szkoły muzycznej

17 września przy ulicy Wawel oficjalnie odsłonięty został mural z wizerunkiem słynnego śpiewaka i aktora. Data nie jest przypadkowa – w roku 2022 Jan Kiepura obchodziłby swoje 120. urodziny, czyli tyle samo, ile liczy miasto Sosnowiec.

– Lokalizacja muralu została starannie wybrana. Jego wizerunek został uwieczniony na bocznej elewacji Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, która nosi jego imię – wyjaśnia Wojciech Skiba, z Wydziału Kultury i Promocji sosnowieckiego magistratu.

Namalowania muralu podjęła się artystka Małgorzata Rozenau, która również pochodzi z Sosnowca. Jest ona również autorką jednego z murali w Sosnowcu, znajdującego się przy ul. Kościelnej „Sosnowego początku”. Podobizna Kiepury powstała z okazji Nocy GZM organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Nie tylko mural, ale i ławeczka

Jacek Cygan, autor tekstów piosenek, poeta, prozaik, w 2020 roku obchodził swoje 70. urodziny. Początkowo magistrat planował zlecić namalowanie muralu z jego podobizną w ramach prezentu urodzinowego. Niestety, pandemia opóźniła te plany o kolejne dwa lata. W niedzielę, 18 września (podczas trzeciego dnia urodzin miasta) oficjalnie odsłonięto mural z wizerunkiem Jacka Cygana.

Ceremonia odsłonięcia odbyła się w dniu poświęconym Jackowi Cyganowi. W niedzielę, 18 września, m. in. Stanisław Sojka oraz Andrzej Seweryn śpiewali utwory na jego cześć. Wszystko złożyło się w spójną całość – zaznacza Wojciech Skiba.

UM szukał budynku, który należałby do gminy i był w centrum miasta. Ostatecznie podjęto decyzję, by mural znalazł się na budynku przy ulicy Kościelnej. Jego namalowania podjął się duet ,,Czary-Mury", w skład którego wchodzą Marta Piróg oraz Marek Grela. Mural zajmuje powierzchnię ok. 492 metrów kwadratowych.

– Chcieliśmy przemycić takie smaczki, że o różnej porze dnia, o różnej porze roku, w okularach będzie inne odbicie. Teksty w tle stanowią cień postaci, z daleka tak ma wyglądać. Dopiero z bliska można rozpoznać, jakie to słowa. Podobnie jest z szalikiem. Jest namalowany i wyklejony ceramiką, tak, żeby również o różnych porach odbijał światło – wyjaśniają twórcy z Czary-Mury.

Dzieło jest połączeniem technik malarskich i mozaiki, z której wykonano m.in. okulary Cygana. Ważnym elementem jest także szal, w którym artysta zaprezentował się podczas uroczystości odsłonięcia. Oprócz muralu w Sosnowcu powstała także multimedialna ławeczka im. Jacka Cygana w Parku Sieleckim.

Mural Jacka Cygana

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu z wizerunkiem Jacka Cygana

Autor: Aleksandra Szlęzak

18/09/2022