W Sosnowcu odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu z wizerunkiem Jacka Cygana

- 5 metrów. To największy portret jaki namalowałem - przyznał Marek Grela z duetu Czary-Mury. Wspólnie z Martą Piróg stworzyli oni mural z wizerunkiem Jacka Cygana. I choć pomysł na takie uhonorowanie artysty pojawił się już 2 lata temu, początkowe plany pokrzyżowała pandemia. Uroczyste odsłonięcie malowidła przypadło w ostatnim dniu hucznie obchodzonego święta miasta.

Trzeci dzień Sosnowiec Eska Fun Festivalu (18 września 2022) został w całości poświęcony postaci Jacka Cygana. To - dumny z sosnowieckiego pochodzenia - autor licznych tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, człowiek zaangażowany w różnorodne przedsięwzięcia muzyczne.

Spektakularny mural powstał na jednej ze ścian budynku przy ul. Kościelnej. Przedstawia on sylwetkę twórcy, na tle starannie dopracowanej kompozycji jego autorskich tekstów. Dzieło jest połączeniem technik malarskich i mozaiki, z której wykonano m.in. okulary Cygana. Ważnym elementem jest także szal, w którym - artysta zaprezentował się podczas uroczystości odsłonięcia.

- Chcieliśmy przemycić takie smaczki, że o różnej porze dnia, o różnej porze roku, w okularach będzie inne odbicie. Teksty w tle stanowią cień postaci, z daleka tak ma wyglądać. Dopiero z bliska można rozpoznać, jakie to słowa. Podobnie jest z szalikiem. Jest namalowany i wyklejony ceramiką, tak, żeby również o różnych porach odbijał światło - wyliczają twórcy z Czary-Mury.

Mimo niepogody, na spotkanie z artystą przybyło wielu mieszkańców. Uroczyste przecięcie wstęg umilił występ orkiestry. Nie zabrakło także czasu na wspólne zdjęcia, wręczenie prezentów, rozmowy, czy autografy. Podczas swojego wystąpienia, Honorowy Obywatel Sosnowca podziękował prezydentowi, za dotrzymanie słowa.

- Chciałem się zwrócić do pana prezydenta i powiedzieć tak... Arku, prawdziwych mężczyzn poznaje się po tym, że dotrzymują słowa. 2 lata temu pan prezydent powiedział, że zrobimy takie urodziny, które popamiętam. I tak jest - przyznał Jacek Cygan.

Oprócz muralu, w Sosnowcu powstała także multimedialna ławeczka im. Jacka Cygana w Parku Sieleckim.