W Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych udział weźmie 3 tysiące osób? Wydarzenie, które odbędzie się w Katowicach, organizują także miasta z Zagłębia

Miasta regionu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli, między innymi Sosnowiec, Będzin i Czeladź, a także Fundacja Wolne Miejsce organizują kolejną Metropolitalną Wigilię dla Samotnych. Po przerwie spowodowanej pandemią wydarzenie znów wraca do formy stacjonarnej – wigilia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Fot. Facebook/ Wolne Miejsce
Metropolitalna Wigilia dla Samotnych konferencja

Już po raz kolejny organizujemy w wielu miastach Polski Wigilię dla Samotnych! Znów zaprosimy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na spędzenie Wigilii w gronie najbliższych – do spędzenia jej razem z nami. Każda osoba samotna, znajdująca się w ciężkiej sytuacji materialnej, zagrożona wykluczeniem społecznym będzie mogła zasiąść do wigilijnego stołu i podzielić się opłatkiem – podkreślają w Fundacji Wolne Miejsce.

24 grudnia o godz. 16 w MCK wolontariusze Fundacji Wolne Miejsce zaproszą do świątecznego stołu wszystkich przybyłych gości z różnych miast Metropolii. Spodziewanych jest 3 tysiące osób. Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, a także ciasto i inne słodkości. W planach jest ponadto wigilijna sztuka teatralna przygotowana przez wolontariuszy i harcerzy, a także śpiewanie kolęd.

Kto chce wziąć udział w Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych powinien zgłosić się do jednego ze sklepów socjalnych „Spichlerz” i tam odebrać imienne zaproszenie. Przypomnijmy, że sklepy „Spichlerz” znajdują się w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82 i ul. Świdnickiej 25 oraz w Tychach na 1 piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8. Co istotne, zaproszenie na wigilię jest jednocześnie biletem, który upoważnia do bezpłatnego przejazdu na wigilię i z powrotem na wszystkich liniach.

Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą, poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne, wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te, stają się prawdziwie rodzinne – zaznacza Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.