W Dąbrowie Górniczej powstaje Społeczna Agencja Najmu, która będzie wynajmowała mieszkania w niskiej cenie. „Gmina może przyznać dopłatę do czynszu”

Społeczna Agencja Najmu powstaje w Dąbrowie Górniczej. To jedna z pierwszych tego typu instytucji, które zajmują się dzierżawieniem mieszkań od ich właścicieli, a następnie wynajmowaniu tych lokali mieszkańcom. Dodajmy od razu: wynajmowaniu w niskiej cenie.

Fot. FB/ Habitat For Humanity Poland
Przy remoncie mieszkań w Dąbrowie Górniczej pracują wolontariusze z Irlandii Północnej

Społeczna Agencja Najmu (SAN) w Dąbrowie Górniczej powstaje w ramach rządowego pilotażu „Wzajemnie potrzebni” realizowanego przez Fundację Habitat For Humanity Poland we współpracy z dąbrowskim magistratem. Fundacja – założona w 1992 roku w Gliwicach – pozyskała ponad 3 mln zł na realizację tego projektu. Na sam program „Wzajemnie potrzebni” przeznaczono w sumie 18 mln zł. Będzie on realizowany w pięciu miastach w Polsce, w tym także w Dąbrowie Górniczej.

Jak podkreślają w Habitat For Humanity Poland, z badań opinii publicznej przeprowadzonych właśnie na zlecenie fundacji wynika, że co czwarta osoba w Polsce mierzy się z problemami mieszkaniowymi. – Społeczna Agencja Najmu to rozwiązanie, dzięki któremu coraz więcej osób może zyskać dostęp do przystępnych cenowo mieszkań – wyjaśnia Katarzyna Przybylska z Fundacji Habitat for Humanity Poland.

SAN pozwoli osobom i rodzinom, które nie mają własnego mieszkania wynająć lokal na korzystniejszych warunkach, czyli taniej niż na rynku. Dodatkowo, co ma dużo znaczenie, gmina może przyznać dopłatę do czynszu – dodaje Bożena Borowiec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

W mieście trwa remont 23 mieszkań, które trafią do Społecznej Agencji Najmu. A SAN będzie je oferować pod wynajem z tańszym czynszem. To szansa dla niezamożnych mieszkańców miasta, ponieważ ze wsparcia Społecznej Agencji Najmu będą mogły skorzystać osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, między innymi osoby niepełnosprawne, seniorzy, a także uchodźcy, których niskie dochodu uniemożliwiają samodzielny wynajem mieszkań.

Dodajmy, że szczegółowe kryteria wynajmu mieszkań określić ma uchwała Rady Miejskiej.

Co ciekawe, Habitat For Humanity Poland prowadzi program międzynarodowego wolontariatu o nazwie Global Village. – Grupy przybywają z różnych stron świata, by wspomóc nas w pracach remontowych – wyjaśnia fundacja. Nad wykończeniem mieszkań w Dąbrowie Górniczej pracuje 13 osób z Irlandii Północnej: malują, kładą podłogi, składają meble.

Rozpoczęła się budowa osiedla TBS w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: rozpoczęła się budowa nowego osiedla, powstanie 168 mieszkań czynszowych. Inwestycja kosztuje ponad 52 mln złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

24/07/2023

Z Dąbrowy Górniczej pojedzie autobus do Pyrzowic?

Może Cię zainteresować:

Z Dąbrowy Górniczej do lotniska w Pyrzowicach? Trwa zbiórka podpisów pod petycją, która ma trafić do Zarządu Transportu Metropolitalnego

Autor: Redakcja

04/09/2023