W Dąbrowie Górniczej budują nową drogę, powstaje „obwodnica” od granicy z Będzinem do Gołonoga. Kiedy koniec prac?

W Dąbrowie Górniczej trwa budowa łącznika ulic Kolejowej, Poniatowskiego i alei Zagłębia Dąbrowskiego. Budowa 900-metrowej drogi kosztuje 20,8 mln złotych.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Budowa nowej drogi w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że ta inwestycja to element rozbudowy sieci dróg, która w Dąbrowie Górniczej ma pełnić rolę obwodnicy biegnącej od granicy z Będzinem aż do Gołonoga. Budowa łącznika, czyli 900-metrowej drogi, która połączy ulice Kolejową, Poniatowskiego z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, kosztuje 20,8 mln zł – miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości niespełna 19,8 mln zł. Zakończenie budowy nowej drogi planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku – to wówczas gotowy będzie układ komunikacyjny, który stanie się alternatywą dla głównej osi miasta.

Nowa droga prowadzić będzie wzdłuż torów kolejowych, od istniejącego ronda na skrzyżowaniu ul. Poniatowskiego, Konopnickiej i Kolejowej do wiaduktu nad torowiskiem. Jak podkreślają w dąbrowskim magistracie, z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, ponieważ w ramach inwestycji wybudowany zostanie i chodnik, i droga rowerowa.

– Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego (w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy), skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej, a ten z kolei sąsiaduje z al. Zagłębia Dąbrowskiego – przypomina Urząd Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Obecnie trwa budowa kanalizacji, prowadzone są przygotowania do budowy nasypu, po którym przebiegać będzie nowa droga.

Rozpoczęła się budowa połączenia ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: budowa połączenia ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Uwaga, utrudnienia

Autor: Redakcja

15/04/2024

W Dąbrowie Górniczej powstanie nowa droga

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Nowa droga w mieście coraz bliżej, umowa z wykonawcą na projekt i budowę została podpisana

Autor: Redakcja

14/08/2023

Stacja Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: PKP PLK zamierza połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Trwają konsultacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/05/2024