Dąbrowa Górnicza: PKP PLK zamierza połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Trwają konsultacje

PKP Polskie Linie Kolejowe SA przygotowują projekt inwestycji, dzięki której odbudowany ma zostać przystanek Dąbrowa Górnicza Tworzeń. Projekt zakłada połączenie przystanku z Gołonogiem i Strzemieszycami. Co sądzą o zapowiadanej inwestycji mieszkańcy Dąbrowy Górniczej? Konsultacje potrwają jeszcze do 6 maja.

Fot. Katarzyna Głowacka (PKP PLK SA)
Stacja Dąbrowa Górnicza

Projekt ma zostać zrealizowany w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.

Zadanie to „Rewitalizacja linii kolejowej nr 162 na odcinku Dąbrowa Górn. Strzemieszyce – Dąbrowa Górn. Huta Katowice (p.odg.) oraz jej odbudowa na dalszym odcinku do stacji Dąbrowa Górnicza, wraz z odbudową przystanku osobowego D.G. Tworzeń i rozbudową przystanku osobowego D.G. Gołonóg”. Prace projektowe mają być realizowane w latach 2024-2026, natomiast budowę przewidziano na lata 2027-2029. Szacowana wartość całej inwestycji – włączając w to prace projektowe (6 mln zł netto) i budowlane: 116 mln zł.

Jak zapowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mieć lepszy dostęp do pociągów.

– Po latach zostanie odbudowany przystanek Dąbrowa Górnicza Tworzeń. Przystanek będzie połączony z drogą pieszo-rowerową na kładce wzdłuż al. Piłsudskiego i dostosowany do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Komunikację ułatwią windy. Linia zostanie przedłużona do przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg, skąd kursują pociągi w stronę Częstochowy i Katowic. Projekt obejmie modernizację 3 km torów od Strzemieszyc do Huty Katowice oraz odbudowę 4 km torów i sieci trakcyjnej na odcinku od Huty Katowice do Gołonoga – informuje kolejowa spółka.

W sumie planowana jest przebudowa 6 obiektów inżynieryjnych – mostów, wiaduktu i przepustów. Bezpieczeństwo zwiększy ponadto modernizacja 3 i budowa 2 nowych przejazdów kolejowo-drogowych.

Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na temat planowanej inwestycji w ankiecie. Ankietę można wypełnić zarówno online, wysłać pocztą (na adres kontrakt.dabrowa@infracd.pl), bądź dostarczyć osobiście do Urzędu Miasta (Biuro Obsługi Klienta). Odpowiedzi i uwagi mieszkańców mają być wykorzystane do uszczegółowienia projektu, a także opracowania optymalnego przebiegu linii kolejowej.

Tor kolejowy i sieć trakcyjna

Może Cię zainteresować:

Z Dąbrowy Górniczej znów pojedziemy bezpośrednim pociągiem do Krakowa? Nowe inwestycje PKP PLK SA

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2022

Dworzec w Ząbkowicach

Może Cię zainteresować:

Dworzec w Ząbkowicach do remontu? Dąbrowska Rada Miejska podjęła ważną uchwałę. „PKP może zlecać prace projektowe i budowlane”

Autor: Redakcja

27/11/2023

Dąbrowa Górnicza Gołonóg

Może Cię zainteresować:

Co z Koleją Plus w Dąbrowie Górniczej? Pomału do przodu, PLK ogłosiła przetarg

Autor: Michał Wroński

13/07/2023