Dworzec w Ząbkowicach do remontu? Dąbrowska Rada Miejska podjęła ważną uchwałę. „PKP może zlecać prace projektowe i budowlane”

Dworzec PKP w Ząbkowicach zostanie w końcu wyremontowany? Dąbrowska Rada Miejska jednogłośnie poparła uchwałę, która zabezpiecza środki na wynajem przez miasto powierzchni na dworcu w Ząbkowicach. – Jego właściciel, PKP SA, zyskał tym samym gwarancję, że po kompleksowym remoncie budynek zostanie zagospodarowany i ponownie będzie służył mieszkańcom – podkreślają w dąbrowskim magistracie.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Dworzec w Ząbkowicach

Radni jednogłośnie podjęli decyzję, dzięki której podpiszemy z PKP porozumienie w sprawie modernizacji zabytkowego dworca w Ząbkowicach. Tak jak w przypadku dworca w centrum zobowiązaliśmy się do wynajmu powierzchni, które będą służyć mieszkańcom – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

W zeszłym roku miasto zadeklarowało chęć wynajęcia części powierzchni dworca – w przypadku, gdy budynek zostanie zmodernizowany. PKP SA, w maju 2022 roku, wpisała ząbkowicki obiekt do Programu Inwestycji Dworcowych. Później rozpoczęły się rozmowy o warunkach najmu i zasadach.

– Teraz, przyjmując uchwałę, potwierdziliśmy naszą wolę wynajmu i opłaty czynszu. Dzięki temu PKP może zlecać prace projektowe i budowlane. Zależy nam na tym, aby przywrócić temu budynkowi funkcje dla mieszkańców. Na dworzec powinny wrócić kasy biletowe i poczekalnia. Rozmawialiśmy z Pocztą Polską, aby ulokowała tu swoją placówkę. Na pierwszym piętrze chcemy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców, którzy swoje pomysły co do tego miejsca przekazywali m.in. podczas konsultacji społecznych – podkreśla prezydent miasta.

Wkrótce kolejowa spółka ma wybrać wykonawcę, który zabezpieczy zniszczony i wyłączony z użytkowania budynek dworca.

Przypomnieć warto, że pierwszy pociąg wjechał do Ząbkowic w grudniu 1847 r., od strony Warszawy. Sam dworzec powstał jako jedna ze stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, która w pierwszej połowie XIX wieku połączyła Warszawę z Galicją. Prace zakończono w 1856 roku, a na stacji znajdowała się wówczas między innymi przepompownia wody do parowozów. Od lat jednak dworzec niszczał. Dzięki akcji Stowarzyszenia Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne, a także lokalnej społeczności budynek został wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Śląskiego.

Dworzec Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dworzec w Dąbrowie Górniczej po przebudowie znów jest otwarty dla podróżnych. Jak się zmienił? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/10/2023

Szansa dla dworca kolejowego w Ząbkowicach

Może Cię zainteresować:

Czy miasto wynajmie dworzec kolejowy w Ząbkowicach? Wszystko zależy od tego, czy PKP wyremontuje budynek

Autor: Paulina Gałbas

27/05/2022