Czy miasto wynajmie dworzec kolejowy w Ząbkowicach? Wszystko zależy od tego, czy PKP wyremontuje budynek

W Dąbrowie Górniczej pojawiła się szansa na remont niszczejącego dworca kolejowego przy stacji Ząbkowice. Miasto wynajmie budynek pod warunkiem, że PKP S.A. go wyremontuje.

UM Dąbrowa Górnicza
Szansa dla dworca kolejowego w Ząbkowicach
Jako miasto złożyliśmy PKP S.A. deklarację najmu powierzchni w budynku, a zarząd kolejowej spółki podjął w minionym tygodniu decyzję o wpisaniu dworca w Ząbkowicach do Programu Inwestycji Dworcowych. Liczę, że podobnie jak w przypadku dworca kolejowego w centrum miasta, wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic i będzie służyło nie tylko podróżnym, ale i wszystkim mieszkańcom – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Jest szansa

W ostatnich latach miasto i PKP zadbały o teren wokół dworca. Wybudowany został tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Przy budynku powstał parking i zatoka autobusowa. Do tej pory jednak nie ruszony pozostawał sam budynek dworca. Miasto zapowiada, iż ma się to zmienić. Właściciel obiektu zdecydował o wpisaniu go na listę Programu Inwestycji Dworcowych. Jeśli remont zostanie wykonany miasto ma wynająć i udostępnić dworzec mieszkańcom.

Program Inwestycji Dworcowych jest realizowany przez PKP S.A. W jego ramach w 2023 roku w Polsce ma zostać wyremontowanych około 200 dworców kolejowych. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie odnośnie dworca w Ząbkowicach podczas czerwcowych konsultacji społecznych dzielnicy.