Czy miasto wynajmie dworzec kolejowy w Ząbkowicach? Wszystko zależy od tego, czy PKP wyremontuje budynek

W Dąbrowie Górniczej pojawiła się szansa na remont niszczejącego dworca kolejowego przy stacji Ząbkowice. Miasto wynajmie budynek pod warunkiem, że PKP S.A. go wyremontuje.

UM Dąbrowa Górnicza
Szansa dla dworca kolejowego w Ząbkowicach
Jako miasto złożyliśmy PKP S.A. deklarację najmu powierzchni w budynku, a zarząd kolejowej spółki podjął w minionym tygodniu decyzję o wpisaniu dworca w Ząbkowicach do Programu Inwestycji Dworcowych. Liczę, że podobnie jak w przypadku dworca kolejowego w centrum miasta, wspólnie z koleją stworzymy miejsce, które stanie się wizytówką Ząbkowic i będzie służyło nie tylko podróżnym, ale i wszystkim mieszkańcom – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Jest szansa

W ostatnich latach miasto i PKP zadbały o teren wokół dworca. Wybudowany został tunel pod torami przy stacji, który pozwala sprawnie i bezpiecznie dostać się na perony, a także przemieszczać się między częściami dzielnicy. Przy budynku powstał parking i zatoka autobusowa. Do tej pory jednak nie ruszony pozostawał sam budynek dworca. Miasto zapowiada, iż ma się to zmienić. Właściciel obiektu zdecydował o wpisaniu go na listę Programu Inwestycji Dworcowych. Jeśli remont zostanie wykonany miasto ma wynająć i udostępnić dworzec mieszkańcom.

Program Inwestycji Dworcowych jest realizowany przez PKP S.A. W jego ramach w 2023 roku w Polsce ma zostać wyremontowanych około 200 dworców kolejowych. Mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie odnośnie dworca w Ząbkowicach podczas czerwcowych konsultacji społecznych dzielnicy.

czytaj więcej:

Wizualizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Dworzec w przebudowie, lokal do wynajęcia

Przejście podziemne

W Strzemieszycach powstanie przejście podziemne

Remont ulicy Uklańskiego

Co z tymczasowym przystankiem autobusowym w Gołonogu?

Wydłuża się termin budowy mostku nad Rakówką

Opóźnienia na budowie mostka nad Rakówką

Szkolna i Kondratowicza stały się ulicami jednokierunkowymi w Dąbrowie Górniczej

Ulice Szkolna i Kondratowicza stały się jednokierunkowymi

Dąbrowa Górnicza rezygnuje z inwestycji

Skutki inflacji widoczne w Dąbrowie Górniczej

Mostek na ul. Strzemieszyckiej

Likwidacja mostu na ul. Strzemieszyckiej