Co z Koleją Plus w Dąbrowie Górniczej? Pomału do przodu, PLK ogłosiła przetarg

PKP PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie inwestycji mających skutkować tym, że odtworzone zostanie, po 20 latach przerwy, bezpośrednie połączenia centrum Dąbrowy Górniczej ze Strzemieszycami. W ramach zadania zostanie ponadto odbudowany przystanek Dąbrowa Górnicza Tworzeń.

https://twitter.com/PKP_PLK_SA
Dąbrowa Górnicza Gołonóg

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe prace projektowe mają zostać przeprowadzone w latach 2024 – 2026, zaś same roboty w terenie mają zostać wykonane w latach 2027 – 2029. Całość (projekt i realizacja) kosztować ma 116 mln zł.

Prace w Dąbrowie Górniczej stanowią jeden z ośmiu projektów, realizowanych w województwie śląskim w ramach rządowego projektu Kolej Plus (dokłada się do niego także Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia).

Przedsięwzięcie zakłada odbudowę przystanku kolejowego Dąbrowa Górnicza Tworzeń. Będzie on połączony z istniejącą kładką na al. Piłsudskiego i dostosowany do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się (komunikację ułatwią windy). Linia zostanie przedłużona do przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Projekt obejmie ponadto modernizację 3 km torów od Strzemieszyc do Huty Katowice oraz odbudowę 3 km torów i sieci trakcyjnej na odcinku od Huty Katowice do Gołonoga.

Pociąg Kolei Śląskich na stacji Ruda Chebzie

Może Cię zainteresować:

Metropolia dokłada się do inwestycji w Kolei Plus. Zapłaci też za kursowanie pociągów

Autor: Michał Wroński

05/12/2022

Wyremontowany dworzec w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Remont zbliża się do końca: dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej jest już niemal gotowy. Kiedy otwarcie?

Autor: Redakcja

15/06/2023