Remont zbliża się do końca: dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej jest już niemal gotowy. Kiedy otwarcie?

Przebudowany dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej jest już niemal gotowy. W budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, a na zewnątrz – przy budowie tzw. poczekalni letniej, która będzie połączona z wiatą rowerową. Kiedy obiekt zostanie otwarty?

Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej powstał w 1888 roku na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przez ostatnie lata zabytkowy obiekt popadał w ruinę i rozważano nawet jego wyburzenie. Ostatecznie jednak, dzięki porozumieniu miasta z PKP PLK, podjęto decyzję o przebudowie obiektu, a także terenu w jego sąsiedztwie. Prace rozpoczęły się w grudniu 2021 r., a modernizacja została tak zaplanowana, że budynek zachował swój historyczny charakter.

Inwestycja za ponad 15,6 mln złotych

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej to inwestycja PKP SA. Inwestycja kosztuje 15,62 mln zł brutto, a wykonawcą prac jest wrocławska firma Berger Bau Polska. Z kolei projekt przebudowy opracowała GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia wykonano m. in. prace rozbiórkowe, wzmocniono fundamenty budynku, a także wykonano nowe stropy i więźbę dachową. Ponadto w pobliżu dworca zamontowano zbiorniki retencyjne wraz z oprzyrządowaniem (mają magazynować wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, z innych przyjaznych środowisku rozwiązań warto odnotować ogrzewanie wykorzystujące pompy ciepła i energooszczędne oświetlenie). Później przystąpiono do renowacji elewacji i montażu poszycia dachowego. Wstawiono także okna, odtworzone na wzór tych, które oryginalnie znajdowały się w budynku. Już pod koniec zeszłego roku przedstawiciele PKP informowali, że większość prac przeniosła się do środka budynku, gdzie prowadzone są roboty wykończeniowe.

Trwają już ostatnie prace

W budynku przebudowanego, dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, będą kasy, poczekalnia, toalety i dwa punkty komercyjne. Znajdą się tu także powierzchnie biurowe, które od PKP wynajmować będzie miasto – na dworcu siedzibę będzie miał Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości, działający obecnie na ul. 3 Maja.

Moment, w którym w oczekiwaniu na pociąg przysiądziemy w dworcowej poczekalni i bilety kupimy w kasie na dworcu, jest coraz bliższy. Wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe w przestrzeniach, które będą ogólnodostępne. Finiszują także prace przy budowie tzw. poczekalni letniej połączonej z wiatą rowerową – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Przed budynkiem zostanie niebawem ułożona nawierzchnia, a w otoczeniu dworca pojawi się mała architektura. Dworzec jest piękny, co podkreśli montowana właśnie iluminacja elewacji, trwa także montaż monitoringu.

Wiadomo już, że odnowiony dworzec zostanie otwarty latem, ale dokładna data zostanie określona przez PKP SA po zakończeniu wszystkich odbiorów.

Wizualizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: dworzec w przebudowie, lokal do wynajęcia. PKP zamierza udostępnić przestrzeń na działalność komercyjną

Autor: Redakcja

28/10/2022

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej: pojawiła się nowa konstrukcja. To letnia poczekalnia dla pasażerów

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/02/2023