Dąbrowa Górnicza. Nowa droga w mieście coraz bliżej, umowa z wykonawcą na projekt i budowę została podpisana

Firma Drogopol zaprojektuje i wybuduje nową drogę w Dąbrowie Górniczej. Droga, która połączy ul. Kolejową z al. Zagłębia Dąbrowskiego ma pozwolić na uwolnienie od nadmiernego ruchu lokalne drogi.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza
W Dąbrowie Górniczej powstanie nowa droga

W Dąbrowie Górniczej powstanie ważny łącznik – biegnąca wzdłuż torów 900-metrowa droga połączy ulicę Kolejową z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Jak podkreślają w dąbrowskim magistracie, budowa łącznika pozwoli domknąć układ drogowy, będący alternatywą dla głównej osi miasta. Jeszcze w styczniu tego roku miasto otrzymało z Banku Gospodarstwa Krajowego promesę dofinansowania do tej inwestycji w wysokości niemal 19,8 mln złotych. W kwietniu ogłoszono przetarg na wykonawcę, a w czwartek, 10 sierpnia, miasto podpisało umowę na projekt i budowę drogi z firmą Drogopol z Katowic.

Łącznik stanie się częścią sieci dróg, która stworzy obwodnicę miasta. Będzie ona prowadziła od granicy z Będzinem, przez drogę za hutą „Bankową”, okolice dworca, ulicę Kolejową, nowy łącznik do Gołonoga. Sieć ma odciążyć nie tylko lokalne drogi, ale i centrum Dąbrowy Górniczej.

Zgodnie z umową wykonawca przygotuje projekt do końca lutego 2024 roku, a także uzyska wszystkie niezbędne pozwolenia. W marcu przyszłego roku mają się rozpocząć prace budowlane. Nowa droga ma być gotowa w lutym 2025 roku. Co istotne, z łącznika korzystać będą nie tylko kierowcy, ale również piesi i rowerzyści – w ramach inwestycji powstaną bowiem także chodnik i droga rowerowa.

Z budową łącznika wiąże się częściowa przebudowa ronda przy ul. Konopnickiej, Kolejowej i Poniatowskiego, a także budowa w pobliżu kolejnego – w okolicy kliniki weterynaryjnej Wróblewscy, skąd ruch zostanie skierowany na nową drogę wzdłuż torów. Ta po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej – wyjaśnia dąbrowski magistrat.

654 to nowa linia minibusowa

Może Cię zainteresować:

Nowa linia minibusowa w Dąbrowie Górniczej zostanie uruchomiona jeszcze w tym miesiącu. Odbył się już drugi przejazd techniczny

Autor: Redakcja

10/08/2023

W Dąbrowie Górniczej trwa termomodernizacja budynków MZBM

Może Cię zainteresować:

Trwa termomodernizacja budynków MZBM w Dąbrowie Górniczej. Dwa zostały już wyremontowane. „Inwestycja wpłynie także na redukcję emisji zanieczyszczeń”

Autor: Redakcja

03/08/2023