W Czeladzi powstaną mieszkania społeczne. Kto będzie mógł starać się o najem lokalu? Inwestor i miasto zapowiadają spotkanie informacyjne

Budynek dawnego internatu, a później szkoły górniczej przy ulicy 21 Listopada w Czeladzi zostanie zamieniony na blok mieszkalny z 74 lokalami społecznymi. Na 10 października zaplanowano spotkanie, na którym przedstawiciele miasta oraz inwestora – SIM Zagłębie, wyjaśnią, kto może starać się o najem mieszkania, jakie trzeba spełnić kryteria i kiedy rozpocznie się nabór.

Mat. SIM Zagłębie
Przy ulicy 21 Listopada w Czeladzi powstaną mieszkania społeczne

Inwestycja na ulicy 21 Listopada kosztować będzie ok. 24 mln złotych. Wkład miasta to kilkanaście milionów złotych – te pieniądze udało się zdobyć między innymi dzięki dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Umowę z SIM Zagłębie na remont i przekształcenie byłej szkoły górniczej w budynek mieszkalny miasto podpisało jeszcze w zeszłym roku. Budynek, decyzją Rady Miasta, został wniesiony aportem do spółki razem z przyległą działką. Na tej działce ma powstać także około 100 miejsc parkingowych i 30 garaży, z których będą mogli korzystać przyszli lokatorzy.

Jak już informowaliśmy, miasto od kilku tygodni pracowało nad regulaminem określającym zasady przyznawania mieszkań społecznych. Regulamin – w formie uchwały – przyjęła Rada Miasta. W regulaminie, oprócz zapisów ustawowych w tym ustawowych kryteriów dochodowych, są też dodatkowe kryteria przyznawania punktów określających pierwszeństwo przydziału. Punkty decydować będą o kolejności przydziału mieszkań budowanych przez SIM z wkładem partycypacyjnym w wysokości 20 proc. kosztów budowy danego mieszkania.

Dodatkowe punkty można otrzymać między innymi za znalezienie się na liście oczekujących i uprawnionych do najmu mieszkania komunalnego, za dziecko, osoby starsze w rodzinie czy dla rodzin z co najmniej jedną osobą zameldowaną w Czeladzi. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Tymczasem na 10 października zaplanowane zostało spotkanie dla przyszłych najemców mieszkań przy ul. 21 Listopada, które odbędzie się w Kopalni Kultury przy ul. Stanisława Trznadla 1 (początek – godzina 17). W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele miasta oraz SIM Zagłębie.

Spotkanie dotyczyć będzie w szczególności zasad naboru przez gminę wniosków o najem mieszkań, charakterystyki i dostępności lokali mieszkalnych, warunków najmu (w tym zasad partycypacji oraz obowiązkowej kaucji) a także przypuszczalnych kosztów najmu – informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Wizualizacje inwestycji SIM Zagłębie w Chrzanowie Czeladzi oraz w Ogrodzieńcu

Może Cię zainteresować:

Kto będzie mógł ubiegać się o mieszkanie społeczne w Czeladzi? „Regulamin pozwoli w sprawiedliwy sposób wyłonić kandydatów do zasiedlenia 74 mieszkań”

Autor: Redakcja

30/08/2023

Projekt inwestycji przy ulicy 21 Listopada w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Czeladź: powstaną 134 mieszkania komunalne. Na początek. Przy ulicy Hallera rozpoczyna się budowa nowego osiedla

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/06/2023