Tunel, centrum przesiadkowe, dwupoziomowe skrzyżowanie i pętla na rondzie. W Sosnowcu trwa budowa nowej linii tramwajowej nr 15

Mieszkańcy Zagórza czekali 38 lat na budowę nowej linii tramwajowej. Pod koniec stycznia 2023 roku rozbudowa linii nr 15 ma zostać zakończona.

UM Sosnowiec
W Sosnowcu powstaje nowa linia tramwajowa nr 15

Po 38 latach mieszkańcy Zagórza w Sosnowcu doczekali się budowy linii tramwajowej nr 15, która poprowadzona zostanie od istniejącej już pętli do ronda im. Jana Pawła II. Przebudowa ma się zakończyć pod koniec stycznia 2023 roku.

Prace rozpoczęły się 22 września 2020 roku. Trasa przebiegać będzie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunelem pod jezdnią), przez nieużytki do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmigłego do ronda im. Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową.

Wspólne przystanki

Budowa nowej linii tramwajowej jest realizowana w ramach zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w śląsko-zagłębiowskiej aglomeracji wraz z zakupem taboru tramwajowego. Pierwszy etap tego przedsięwzięcia jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt budowy linii to 88,6 mln zł.

– Realizujemy kolejny krok w naszym programie bezpiecznego Zagórza i zapewnienia mieszkańcom lepszej i sprawniejszej komunikacji miejskiej. Dzięki odpowiednim programom sygnalizacji świetlnej na nowej linii tramwaj uzyska priorytet na przejazdach przez drogi. Nowe przystanki będą rozmieszczone oczywiście zgodnie z zasadami technicznymi, ale w takich lokalizacjach, które zapewnią mieszkańcom szybki dostęp. Będą ponadto powiązane z przystankami autobusowymi, co usprawni przesiadki – mówi Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

Centrum przesiadkowe

Pierwsze prace prowadzone były w rejonie ul. Braci Mieroszewskich, a dokładnie obok parkingu przy znajdującym się tam supermarkecie. W listopadzie wprowadzone zostało ograniczenie w ruchu kołowym w tym miejscu, rozpoczęła się wówczas przezbrojenie terenu pod budowę tunelu tramwajowego.

Projekt zakłada również powstanie centrum przesiadkowego z przystankami tramwajowymi pod wiaduktem i autobusowymi na wiadukcie na ul. Braci Mieroszewskich. Przystanki połączy klatka schodowa oraz windy. Na końcu nowego odcinka tramwajowego przebudowie ulegnie rondo. Pośrodku niego powstanie nowa pętla tramwajowa. Przystanek końcowy oraz dwa początkowe usytuowane zostaną na psie dzielącym jezdnie ul. Marszałka Rydza Śmigłego.

Przebudowa ronda

W związku z budową nowej linii tramwajowej konieczna jest przebudowa ronda im. Jana Pawła II. Rondo zostanie powiększone tak, aby pośrodku powstała pętla tramwajowa. W ramach modernizacji ronda stworzone zostaną brakujące odcinki drogi rowerowej, nowe chodniki, a oprócz tego pojawi się nowa nawierzchnia na rondzie i wokół niego. W tym zakresie pierwsze zmiany dla pieszych i kierowców pojawią się 16 lutego.

Zobacz także:

Trwa budowa sosnowieckiego Egzotarium

Kolejny etap budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego rozpoczęty

Dziewięć szkół podstawowych w Sosnowcu otrzyma nowy sprzęt