Trwa budowa sosnowieckiego Egzotarium. Zgodnie z dotychczasowym planem obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku

Budowa sosnowieckiego Egzotarium trwa. Dostrzec można zarys aranżacji w zbiornikach dla ryb i gadów. Obiekt ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

W Egzotarium prowadzone są prace związane z elewacją. Istotnym elementem robót jest zamontowanie wentylacji, która napowietrzy ściany oraz szyby rozdzielające poszczególne akwaria. Pomoże to zapobiec parowaniu szyb akwariów, w których temperatury będą różne. W ten sposób będzie możliwe stworzenie akwariów z różnych części świata, na przykład Amazonii oraz innych egzotycznych miejsc.

Opóźnień nie będzie

W środku budynku montowane są drzwi, których docelowo ma być około 100. Układana jest instalacja elektryczna oraz wodociągowo-kanalizacyjna. Kładzione zostają posadzki z płytek, natomiast w akwariach dla ryb i gadów widoczny jest już zarys aranżacji.

Niedawne silne wiatry w Zagłębiu (orkan Nadia) na szczęście nie poczyniły żadnych szkód. W związku z tym nie ma mowy o jakichkolwiek opóźnieniach w pracach. Budynek ma być gotowy na czas, czyli jeszcze w 2022 roku.

Największe palmy

Warta około 64 mln zł inwestycja w swoim najwyższym punkcie będzie mierzyć 24 m wysokości. Sosnowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej będzie miało także palmiarnię z najwyższymi palmami i egzotycznymi roślinami.

Projekt otrzymał dofinansowanie unijne w ramach projektu Zagłębiowski Park Linearny w wysokości 10 mln zł. Część kosztów pokryje kredyt zaciągnięty przez miasto z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zobacz także:

Kolejny etap budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego rozpoczęty

Po wakacjach ma zakończyć się generalny remont pływalni na Żeromskiego