Teatr Zagłębia w Sosnowcu szykuje na jesień dwie ciekawe premiery. Jedna sztuka będzie grana w... szkołach. Zobaczcie repertuar

W Teatrze Zagłębia trwa praca nad nowym sezonem. Co sosnowiecka scena przygotowała dla widzów w najbliższym czasie? Dużo ciekawych wydarzeń, w tym dwie premiery.

Materiały prasowe
Teatr Zagłębia, Sosnowiec

We wrześniu Teatr Zagłębia w Sosnowcu zainauguruje sezon artystyczny 2022/2023.

Najważniejszymi wydarzeniami początku tego sezonu są dwie premiery: „niezgoda.jpg” w reż. Justyny Łagowskiej i „Środula. Krajobraz Mausa” w reż. Remigiusza Brzyka to spektakle, do których przygotowujemy się od końca ubiegłego sezonu – mówi Jacek Jabrzyk, Zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Spektakl o i dla młodzieży

„Niezgoda.jpg” Darii Sobik w reż. Justyny Łagowskiej to historia chłopaka i dziewczyny – zwykłych nastolatków ze zwykłej szkoły. Bohaterowie spektaklu wykrzykują swoje marzenia o buncie, opowiadają sobie skrywane dotąd tajemnice, a czasem tylko siedzą i gapią się w okno, jakby na coś czekali. „Niezgoda.jpg” to spektakl, który opowiada o przyjaźni i o tym, kiedy czujesz, że ją tracisz; o różnicy między tym, kim jesteś, a tym, jak widzą Cię inni; o przekraczaniu granic i tych chwilach, które następują zaraz po, a których nie da się przewinąć wstecz, jak ulubionego kawałka z playlisty.

– Przedstawienie należy do nurtu „teatru w klasie” i jest grane w salach lekcyjnych po to, żebyśmy mogli spotykać się z uczniami i uczennicami w naturalnym dla nich środowisku szkoły. Integralnym elementem pokazów są warsztaty pedagogiczno-teatralne dla całej klasy, których celem jest zgłębienie tematyki spektaklu w atmosferze zaufania i twórczej współpracy – opowiada Agata Kędzia, pedagożka Teatru Zagłębia.

Spektakl powstał we współpracy z młodzieżą – jego istotną częścią były dwutygodniowe warsztaty z uczniami i uczennicami Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu, stanowiące inspirację do powstania tekstu sztuki. Premiera spektaklu odbędzie się 30 września we wspomnianej Szkole Podstawowej nr 4 w Sosnowcu.

Ważna sztuka o żydowskiej historii Środuli

Drugą premierę tej jesieni będzie można zobaczyć w siedzibie Teatru Zagłębia. „Środula. Krajobraz Mausa” to spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, ze scenariuszem i dramaturgią – pochodzącej z Sosnowca – Igi Gańczarczyk. Spektakl będzie częściowo inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”. Dla dramaturżki komiks był pierwszym śladem, dowodem na istnienie widmowej, nieopowiedzianej, historii dzielnicy, w której się wychowała. Początkiem pracy było artystyczne śledztwo wokół pozostałości sosnowieckiego getta. Z dokumentów i filmów wyłania się obraz Środuli jako miejsca wielokrotnie niszczonego i stwarzanego od nowa. Żadna inna sosnowiecka dzielnica nie przeszła tak drastycznych przeobrażeń. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 28 października.

Nowy cykl: „Scena Dostępna”

Oprócz dwóch premier Teatr Zagłębia wprowadza nowy cykl – „Scena Dostępna”, w którym będzie prezentował swoje spektakle z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy pokaz odbędzie się w listopadzie.

– To dla nas bardzo ważny projekt. Dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możemy doposażyć Teatr w tablicę tyflograficzną, pętlę indukcyjną do kasy, czy monitory do wyświetlania napisów. Razem z Fundacją Siódmy Zmysł dostosujemy również pięć spektakli do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, które wcześniej miały utrudniony dostęp do naszej oferty – mówi Roksana Wasilewska, koordynatorka dostępności.

Oprócz nowości w Teatrze Zagłębia nie zabraknie znanych i lubianych wydarzeń, takich jak:

  • Rodzinna Niedziela Kulturalna,
  • Rodzice do Teatru,
  • Teatralny Plan Lekcji,
  • Spektakle z komentarzem,
  • Wieczór z aktorami,
  • Spacery Teatralne.

To tylko część z planowanych działań, o których instytucja na bieżąco informuje na swoich social mediach i stronie internetowej.

Repertuar na wrzesień i październik jest już dostępny na www.teatrzaglebia.pl, a w nim znajdują się spektakle takie jak: „Baśnie Andersena” w reż. Macieja Podstawnego, „Król Edyp” w reż. Radosława Rychcika, „Boeing, Boeing” w reż. Wojciecha Leśniaka, „Nikaj” w reż. Roberta Talarczyka czy „Gniew” w reż. Szymona Kaczmarka.

17 września zaplanowano też atrakcje z okazji Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich m.in. odsłonięcie muralu Jana Kiepury, spektakl "Korzeniec" na placu przed stacją PKP Sosnowiec Główny.

Repertuar Teatru Zagłębia na wrzesień 2022:

10, sob., godz. 12.00 Warsztaty dla ambasadorów i ambasadorek baśni
10, sob., godz. 16.00 Baśnie Andersena
11, niedz., godz. 11.00 Spacerownik teatralny
11, niedz., godz. 16.00 Baśnie Andersena
17, sob., godz. 12.00 Uroczyste otwarcie muralu: Jan Kiepura
17, sob., godz. 17.00 Korzeniec. Sosnowiec Główny: Dialog
17, sob., godz. 18.30 Korzeniec. Sosnowiec Główny: Spacer
17, sob., godz. 19.30 Korzeniec. Sosnowiec Główny: Widowisko teatralno - muzyczne
17, sob., godz. 20.30 Korzeniec. Sosnowiec Główny: Potańcówka i korowód
17, sob., godz. 21.30 Korzeniec. Sosnowiec Główny: ,,Korzeniec’’ na dużym ekranie
18, niedz., godz. 11.00 Szewczyk Dratewka
18, niedz., godz. 18.00 Boeing, Boeing
21, śr., godz. 18.00 Wieczór z aktorką: Agnieszka Bałaga - Okońska
24, sob., godz. 11.30 ABC pedagogiki teatru-warsztat do spektaklu
24, sob., godz. 15.00 ,,Nie mam siły’’, czyli rozmowa o wypaleniu i jak mu zaradzić
24, sob., godz. 18.00 Król Edyp
25, niedz., godz. 18.00 Król Edyp
27, wt., godz. 10.00 Szewczyk Dratewka
28, śr., godz. 10.00 Szewczyk Dratewka
29, czw., godz. 19.00 Czas wypadł z ram
30, pt., godz. 10.00 PREMIERA: niezgoda.jpg
30, pt., godz. 18.00 PREMIERA: niezgoda.jpg
30, pt., godz. 19.00 Boeing, Boeing.

Sosnowiec muszelka

Może Cię zainteresować:

Miejski Dom Kultury „Kazimierz” i Miejski Klub „Maczki” łączą siły. W Sosnowcu powstanie Przystanek Otwartej Kultury

Autor: Urszula Gołkowska

30/08/2022

Dni sosnowca 2022

Może Cię zainteresować:

Enej, Kwiatkowski, Chylińska. Kto jeszcze zagra na Dniach Sosnowca w Parku Sieleckim? Zobacz program wydarzenia

Autor: Urszula Gołkowska

30/08/2022