System odwodnienia na S86 w Sosnowcu zostanie zmodernizowany za niespełna 11 milionów złotych. Przepompownia jest w złym stanie technicznym

System odprowadzania wody przy drodze ekspresowej S86 zostanie unowocześniony. Prace prowadzone będą w Katowicach oraz w Sosnowcu, gdzie modernizowana będzie przepompownia i jej infrastruktura.

Fot. Marek Prusak/ GDDKiA
Droga ekspresowa S86

Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad ogłosiła wiosną przetarg dotyczący modernizacji przepompowni i jej infrastruktury przy S86 w Sosnowcu. Wpłynęło pięć ofert, wybrano firmę Instbud z Gdowa, która zaoferowała przeprowadzenie prac za niecałe 10,9 mln zł oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości o 4 lata.

Jak 18 boisk piłkarskich

Inwestycja umożliwi prawidłowe odwodnienie prawie półtorakilometrowego odcinka S86 w Sosnowcu, który zaczyna się około 200 metrów za przecięciem z ul. Grota Roweckiego, a kończy – za ul. Daimlera Gottlieba. – Ten układ odwodnienia tworzą zlewnie drogi ekspresowej o powierzchni 8,52 ha i odpływie wód 930 l/s oraz otaczającej go infrastruktury salonu samochodowego o powierzchni 2,64 ha i odpływie wód 236,4 l/s, ul. Daimlera o powierzchni 0,58 ha i odpływie wód 46,5 l/s oraz ul. Stalowej o powierzchni prawie hektara i odpływie wód 88,5 l/s – informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Co ciekawe, powierzchnia, z której odprowadzane są wody do tego układu odwodnienia, odpowiada powierzchni prawie 18 boisk piłkarskich. Oznacza to konieczność odprowadzenia ponad 1200 litrów wody w ciągu sekundy. Jak wyjaśniają w GDDKiA, aby odprowadzić wodę z tak wielkiego obszaru, potrzeba byłoby co najmniej dwóch rur o średnicy metra i to przy dużej prędkości przepływu.

Urządzenia z lat 70.

Modernizacja systemu odwodnienia drogi ekspresowej S86 w Sosnowcu jest konieczna ze względu na stan techniczny przepompowni, a zwłaszcza budynku sterowni i hali pomp, stacji transformatorowej, zbiornika retencyjnego, piaskownika, kanalizacji deszczowej i wylotu do rzeki Brynica.

– Urządzenia obsługujące odwodnienie tego odcinka drogi pochodzą z lat 70. XX wieku i są już wyeksploatowane. Część podzespołów nie jest już produkowana i nie ma możliwości ich wymiany. Nie podlega więc wątpliwości konieczność modernizacji tego obiektu i dostosowania go do obowiązujących standardów technicznych np. w zdalny system sterowania – podkreślają w GDDKiA.

Nowa przepompownia zasilana będzie z nowej stacji transformatorowej i przebudowanych sieci elektroenergetycznych na terenie byłej przepompowni. Zainstalowanie będzie także nowe oświetlenie, powstaną ciągi komunikacyjne na terenie przepompowni, a droga dojazdowa do przepompowni z drogi ekspresowej zostanie przebudowana i wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na wyznaczonych odcinkach wykonawca wybuduje lub przebuduje kanalizację deszczową, przeprowadzi także remont wylotu do rzeki Brynicy i naprawi istniejące kanałów. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

Dodajmy, że w Katowicach prace dotyczyć będą systemu odwodnienia w rejonie węzła Agata wraz z dwoma przepompowniami. Pod estakadą w rejonie węzła, przy dużych opadach deszczu, zbierała się woda uniemożliwiająca przejazd.

Istniejące przejście dla pieszych przez drogę krajową nr 94 w Sławkowie

Może Cię zainteresować:

Na DK94 w Sławkowie ma być bezpieczniej. Skrzyżowanie z ulicą Okradzionowską zostanie przebudowane, projekt jest już gotowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/07/2023

Będzie bezpieczniej i ekonomiczniej na S86 w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Na S86 w Sosnowcu będzie bezpieczniej? GDDKiA ogłosiła przetarg na wymianę oświetlenia i słupów wzdłuż prawie 2,6-kilometrowego odcinka drogi

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/04/2023