Na S86 w Sosnowcu będzie bezpieczniej? GDDKiA ogłosiła przetarg na wymianę oświetlenia i słupów wzdłuż prawie 2,6-kilometrowego odcinka drogi

Na S86 w Sosnowcu będzie bezpieczniej? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie remontu oświetlenia drogi wraz z trzema węzłami.

Fot. Paweł Klarecki/GDDKiA
Będzie bezpieczniej i ekonomiczniej na S86 w Sosnowcu

Remont oświetlenia dotyczy odcinka o długości niemal 2,6 kilometra. Między ulicą Małobądzką a wiaduktem nad rzeką Brynica zdemontowane zostaną dotychczasowe oprawy sodowe, a zastąpią je nowoczesne oprawy ze źródłem światła wykonanym w technologii LED. Z kolei w miejsce dotychczasowych słupów betonowych pojawią się aluminiowe.

W sumie, w ramach inwestycji, zdemontowanych zostanie 101 słupów i 159 opraw, zaś w ich miejsce wybrany w przetargu wykonawca zamontuje 178 nowych słupów i 269 opraw oświetleniowych. Wszystko to będzie zasilane trzema szafkami elektrycznymi. Co więcej, wymienione zostanie prawie 9 tys. m kabla oświetleniowego. Prace powinny zakończyć się w ciągu trzech miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert zaplanowana na 18 maja.

Jak podkreślają w katowickim oddziale GDDKiA, tego typu remontu mają nie tylko poprawić bezpieczeństwo, ale i ograniczyć koszty utrzymania dróg. Na S86 liczba opraw zwiększy się, ale dzięki oszczędniejszej technologii LED zużycie energii zostanie zmniejszone, jak szacuje GDDKiA, nawet o 15 procent. Z kolei montaż aluminiowych słupów pozwoli na poprawę tzw. bezpieczeństwa biernego drogi.

GDDKiA ogłosiła przetargi na ekrany dźwiękochłonne w Zagłębiu

Może Cię zainteresować:

Będzie ciszej wzdłuż „krajówek”. W Sosnowcu, Sarnowie i Sławkowie zostaną wybudowane zabezpieczenia przeciwhałasowe

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/03/2023

Budowa S1 Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Inwestycja jest już na półmetku. Kiedy koniec prac? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023