Będzie ciszej wzdłuż „krajówek”. W Sosnowcu, Sarnowie i Sławkowie zostaną wybudowane zabezpieczenia przeciwhałasowe

Będzie ciszej wzdłuż „krajówek” w naszym regionie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetargi na dokumentacje projektowe dla budowy „zabezpieczeń przeciwhałasowych” między innymi przy S86 w Sosnowcu, DK86 w Sarnowie czy DK94 w Sławkowie.

Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
GDDKiA ogłosiła przetargi na ekrany dźwiękochłonne w Zagłębiu

Zabezpieczenia mają objąć odcinki dróg o długości ponad 7,5 kilometra. Najdłuższe znajdują się wzdłuż DK94 w Sławkowie, gdzie mieszkańcy od lat upominali się o ekrany dźwiękochłonne, oraz DK86 w Sarnowie. Pierwszy ma długość ok. 3,3 km. To odcinek od okolic ul. Wrocławskiej do okolic ul. Olkuskiej. Drugi, w Sarnowie, ma ok. 3,2 km – od Goląszki do węzła drogowego z ul. Podgórna. Z kolei Sosnowcu zabezpieczenia mają się znaleźć wzdłuż S86, od ul. Staropogońskiej do ul. Suchej – to około 550 m.

W ramach opracowywanych dokumentacji projektowych przewiduje się wykonanie pomiarów hałasu w środowisku. Na ich podstawie zostaną opracowane analizy wykonalności wraz z koncepcją rozwiązań projektowych. Następnie opracowane zostaną projekty budowlane i wykonawcze, na podstawie których uzyskane zostaną decyzje zezwalające na wykonanie inwestycji – decyzje ZRID bądź zgłoszenia robót budowlanych – informuje katowicki oddział GDDKiA.

Przetarg na zaprojektowanie budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK86 w Sarnowie został ogłoszony 21 lutego, a oferty mogą wpływać do 17 marca. Projekt musi powstać w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. W przypadku odcinka „krajówki” w Sławkowie przetarg ogłoszono już 3 lutego, a na oferty GDDKiA czeka do piątku, 3 marca. W tym przypadku wykonawca będzie miał 14 miesięcy na przygotowanie projektu. Z kolei oferty w przetargu na projekt zabezpieczeń przeciwhałasowych przy S86 w Sosnowcu, ogłoszonym 17 lutego, można było zgłaszać do czwartku, 2 marca. Wybrany wykonawca będzie miał 8 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej.

Dodajmy, że inwestycje związane z budową zabezpieczeń przeciwhałasowych na wspomnianych odcinkach „krajówek” mają zostać zrealizowane w latach 2024-25.

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej: pojawiła się nowa konstrukcja. To letnia poczekalnia dla pasażerów

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/02/2023

Kolej do Pyrzowic przebudowa układu drogowego KTW

Może Cię zainteresować:

Kolej do Pyrzowic. Trwają intensywne prace między Siewierzem a Zawierciem. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/02/2023