Kolej do Pyrzowic. Trwają intensywne prace między Siewierzem a Zawierciem. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku

Trwa budowa kolei do Pyrzowic. Jak informują w spółce PKP PLK, obecnie największy front robót otwarto na odcinku Siewierz – Zawiercie, gdzie prowadzone są prace torowe. Na tym odcinku wymienionych zostanie 14 kilometrów torów.

Czy do lotniska w Pyrzowicach dojedziemy koleją pod koniec tego roku? Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Na stacji Pyrzowice Lotnisko oraz na nowych przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice budowane są perony. Z kolei na stacji Siewierz wybudowane zostało już lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni pokierują ruchem na całej linii – od Tarnowskich Gór do Zawiercia.

Powstały ponadto bezkolizyjne skrzyżowania, wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą (DW 908), nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. – Obecnie największy front robót jest na odcinku Siewierz – Zawiercie. Prowadzone są roboty torowe. Wymienionych będzie 14 km torów na tym odcinku, wybudowana zostanie sieć trakcyjna, a przebudowa obejmie obiekty inżynieryjne. Powstają perony w stacji Poręba i nowy przystanek Zawiercie Kądzielów. Do tej pory zrealizowane prace umożliwiły przywrócenie ruchu towarowego od Tarnowskich Gór do Siewierza – informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Przypomnijmy, że inwestycja o nazwie „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” kosztuje 660 mln zł netto, z czego dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 500 mln zł. W ramach inwestycji zostanie odbudowany 30-kilometrowy, nieczynny odcinek toru między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie około 48 kilometrów linii kolejowej. Do lotniska pociągi osobowe będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe – do 80 km/h.

Nowa linia ma zapewnić szybki dojazd do Pyrzowic od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia. Przewidywany czas dojazdu z Zawiercia do lotniska to 23 minuty, a z Tarnowskich Gór – niecałe 20 minut. Natomiast podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie około godziny. Podróżowanie ułatwią nowe przystanki – Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice i Zawiercie Kądzielów, a także zmodernizowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Co istotne, wszystkie będą dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Zakończenie prac zaplanowane jest na IV kwartał 2023 roku.

Pyrzowice Lotnisko

Może Cię zainteresować:

Koleją do Pyrzowic pojedziemy zgodnie z planem? Powstają nowe stacje, przystanki i perony, budowany jest nowy wiadukt

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/08/2022

Kolej do Pyrzowic

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa szybkiej kolei do Pyrzowic. Przy lotnisku powstaje stacja, a także wiadukt kolejowy. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/08/2022