8 maja to Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika. Został ustanowiony, by pomóc w szerzeniu wiedzy na temat tej groźnej choroby. Szczególnie zwróceniu uwagi kobiet oraz lekarzy pierwszego kontaktu na przesłanki, które mogą świadczyć o jej zaistnieniu. Rozwój nowotworu nie wykazuje charakterystycznych objawów, ale jest kilka sygnałów, które powinny nie tyle niepokoić, ile być powodem do zbadania się na ewentualną obecność choroby.
„Nie mamy badań przesiewowych, ale możemy zwracać uwagę na nieoczywiste symptomy rozwijającego się raka jajnika: powiększenie obwodu brzucha, zaparcia, biegunki, bóle w obrębie jamy brzusznej. Zwiększanie czujności i świadomości powinno dotyczyć nie tylko pacjentek, ale także lekarzy, w tym lekarzy rodzinnych.” –
– mówi dr n. med. Grzegorz Cwynar - Ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – Szpitalu Specjalistycznym im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.
Każda chwila jest cenna i może oznaczać większą szansę na wyleczenie bardzo groźnej choroby
To bardzo ważne, by raka jajnika wykryć możliwe jak najwcześniej, gdyż zazwyczaj choroba diagnozowana jest dopiero w zaawansowanej jej fazie, kiedy jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia, dającego nadzieję na wyzdrowienie albo chociaż względnie normalne życie z chorobą.
„W leczeniu raka jajnika ogromne znaczenie ma kompleksowość wsparcia, które może pacjentce zaoferować ośrodek taki jak Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Mamy bardzo szeroki zespół specjalistów: od ginekologów, onkologów klinicznych, specjalistów radioterapii aż po anestezjologów, który ma nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także ogromne doświadczenie i możliwości.” –
– dodaje Grzegorz Cwynar.
Przez to, że nowotwór nie daje charakterystycznych objawów, typowych tylko dla tej choroby, stanowi tak duże wyzwanie dla ginekologów onkologicznych, gdyż pacjentki zgłaszają się na terapie zazwyczaj dopiero wówczas, gdy rak jest w stadium zaawansowanym. Dlatego należy traktować bardzo poważnie powyższe objawy i nie lekceważyć ich. Badanie nie może pacjentce zaszkodzić, może zaś uratować jej życie. A gdyby obawy się nie potwierdziły, to tylko się cieszyć. A przy okazji odsunąć na bok zmartwienia o ewentualnej chorobie.
„Każda chwila, w której przypominamy o tej strasznej chorobie, mówimy, tłumaczymy, staje się bardzo cenna.” –
– przypominają lekarze apelując, by nie zwlekać z udaniem się do poradni w razie jakichkolwiek podejrzeń.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy od kwietnia z nowym ordynatorem
Dr n.med. Grzegorz Cwynar został powołany na stanowisko ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego dąbrowskiego szpitala na początku kwietnia tego roku.
„Dlaczego wybrałem pracę w Dąbrowie Górniczej? Bo jest tu nowoczesny ośrodek, który gwarantuje kobietom chorym onkologicznie kompleksową opiekę – od szybkiej diagnostyki przez odpowiednio dobraną i przeprowadzoną operację aż po leczenie uzupełniające: radioterapię czy chemioterapię. Wszystko w jednym miejscu, w rękach doświadczonego i zaangażowanego zespołu. Objęcie funkcji ordynatora to dla mnie ogromne wyróżnienie i zobowiązanie. Wierzę, że wspólnie stworzymy miejsce, które łączy najwyższy poziom leczenia z ludzkim podejściem, empatią i zaufaniem.” –
– deklarował niedługo po objęciu funkcji nowy ordynator.
Nowy szef oddziału jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Również tam obronił pracę doktorską na temat raka trzonu macicy, o którym mówi, że stanowi jeden z głównych obszarów jego zainteresowań.
„Specjalizuję się w operacjach małoinwazyjnych, w szczególności laparoskopowych, operacjach cytoredukcyjnych oraz rekonstrukcyjnych. W swojej dotychczasowej pracy zdobywałem doświadczenie w renomowanych ośrodkach onkologicznych, biorąc udział w licznych szkoleniach i konferencjach – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Współtworzyłem nowoczesne ścieżki leczenia chirurgicznego nowotworów narządu rodnego, zawsze stawiając pacjentkę i jej komfort na pierwszym miejscu. Wierzę, że wspólnie stworzymy miejsce, które łączy najwyższy poziom leczenia z ludzkim podejściem, empatią i zaufaniem.” –
– dodał dr Cwynar.