Sosnowieccy radni przyjęli budżet na 2023 rok. W planach jest konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy centrum miasta

Sosnowiecka Rada Miejska przyjęła budżet na 2023 rok. „Za” głosowało 20 radnych, natomiast 5 wstrzymało się od głosu. Przyjęty budżet przewiduje dochody miasta na poziomie 1,132 mld zł oraz wydatki w wysokości 1,203 mld zł. Radni przyjęli ponadto „Wieloletnią prognozę finansową miasta Sosnowca na lata 2023-2040”. Co istotne, w 2023 roku ma zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy centrum miasta.

Fot. Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Sosnowiecka Rada Miejska budżet na 2023

Jest to szczególnie trudny budżet dla Sosnowca, ale też dla wszystkich samorządów. Zdaję sobie sprawę, że powtarzamy to praktycznie każdego roku i zawsze mamy nadzieję, że w kolejnych 12 miesiącach będzie lepiej. Polityka państwa jednak na to nie wskazuje. COVID, a teraz także wojna w Ukrainie spowodowały, że jest dużo ciężej – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Czas na wielką pętlę tramwajową

Przyszłoroczny budżet przewiduje dochody miasta na poziomie 1,132 mld zł, a wydatki – 1,203 mld zł. Nadal będą realizowane inwestycje; w przyszłym roku ma zakończyć się między innymi budowa Egzotarium i Zagłębiowskiego Parku Sportowego. W przypadku ZPS stadion oraz hala mają zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2023 r., a w późniejszym terminie lodowisko.

Wśród planowanych inwestycji, dzięki współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, jest także zakup taboru zeroemisyjnego w ramach programu GEPARD II. Chodzi o 4 autobusy 12-metrowe i 4 autobusy 18-metrowe. W planach jest także „wprowadzenie do eksploatacji” 16 autobusów hybrydowych oraz 8 autobusów elektrycznych w ramach dofinansowania z II edycji programu NFOŚiGW – Zielony Transport Publiczny. Z kolei Tramwaje Śląskie mają opracować projekt „wielkiej pętli tramwajowej”; w planach jest bowiem przedłużenie linii „15” od ronda im. Jana Pawła II do ronda im. Żołnierzy Wyklętych. Ponadto kontynuowane będą prace przy modernizacji torowiska na ul. Wojska Polskiego, a także ul. Małachowskiego i 1 Maja.

„To projekt na lata i przyszłość”

Prowadzimy przygotowania do opracowania wstępnej dokumentacji dla rozbudowy DK94. Chcemy w przyszłym roku rozpocząć proces starania o środki zewnętrzne. Chcemy, aby było podobnie, jak z przebudową skrzyżowania przy Makro – podkreśla prezydent Chęciński. – 2023 to pakiet przebudowy ulic: 1 Maja/ Sienkiewicza/ Piłsudskiego, Orla/ Parkowa/ Wawel, skrzyżowanie Lenartowicza/ Paderewskiego, wiadukt na Wojska Polskiego, Małachowskiego, Zaruskiego, Sedlaka/ Niepodległości. W sumie to ok. 140 mln zł. Niesamowicie ważne, ale przyszłościowe: w 2023 chcemy wraz z SARP ogłosić konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ścisłego centrum, aby ruch przenieść pod ziemię. To projekt na lata i przyszłość – dodaje.

W planach jest też między innymi budowa kolejnych mieszkań komunalnych – blisko 300 na Naftowej, 60 na Klimontowie oraz 68 na Niwce czy rozbudowa miejskiego systemu monitoringu. – Ponad 3 mln złotych przeznaczymy w 2023 na dotacje do likwidacji kopciuchów. Od 2014 na ten cel wydaliśmy niemal 105 mln zł i zlikwidowaliśmy 6500 kopciuchów! – zaznacza prezydent Sosnowca.

Tak ma wyglądać Teatr Zagłębia po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Sztuka, twórcze spotkania, edukacja, społeczne debaty? Teatr Zagłębia czeka przemiana. „Długi, pracowity czas przed nami. Proszę trzymać kciuki”

Autor: Jacek Gaim

21/12/2022

Nowa linia tramwajowa Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Tramwaje pojechały nową linią w Sosnowcu – Zagórzu. Samorządowcy chcą budować dalej

Autor: Michał Wroński

19/12/2022