Tramwaje pojechały nową linią w Sosnowcu – Zagórzu. Samorządowcy chcą budować dalej

Na tę chwilę Sosnowiec i cały region czekały 40 lat. W tym czasie zmienił się w Polsce ustrój, runęła „żelazna kurtyna”, pojawił się internet, a świat przeżył technologiczną rewolucję. W końcu jednak doczekaliśmy się także nowej linii tramwajowej w Metropolii. Samorządowcy mają nadzieję, że na kolejne tego typu inwestycje będziemy czekać krócej.

Nieco ponad trzy kilometry długości, sześć nowych przystanków (w tym dwa umożliwiające bezpośrednią przesiadkę do autobusu), sześć minut dodatkowej jazdy – tak w liczbach wygląda „przyczyna” fiesty, jaką w poniedziałkowe (19 grudnia) przedpołudnie można było oglądać na pętli tramwajowej w Sosnowcu – Zagórzu.

Do tej pory jadące z centrum miasta tramwaje linii 15 właśnie tutaj kończyły bieg. Teraz zyskały sposobność kontynuowania jazdy, przez osiedle Białostocka, Aleję Paderewskiego po Rondo Jana Pawła II. Kursować mają przez większość doby w równym takcie, dokładnie co 15 minut. Sprzed dworca PKP w Sosnowcu na końcowy przystanek tramwaj ma dojeżdżać w 17 minut, podróż z katowickiego rynku ma zająć 50 minut.

Prace nad przedłużeniem linii tramwajowej w Zagórzu trwały od września 2020 r. Zgodnie z harmonogramem miały zakończyć się w styczniu roku 2023. Wykonawcy udało się jednak przyśpieszyć termin ukończenia robót i dzięki temu mieszkańcy Sosnowca dostali w prezencie na „gwiazdkę” nową linię.

Na takie inwestycje czekaliśmy. I to całe 40 lat

To wielkie święto całego Zagłębia – podkreślał Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

W końcu doczekaliśmy się takich inwestycji, na jakich nam zależy. To są „jaskółki” zwiastujące szereg kolejnych – stwierdził Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podkreślając rangę transportu szynowego i przypominając, że zaledwie kilka dni temu podpisano umowy z PKP Polskie Linie Kolejowe na realizację kilku przedsięwzięć w ramach programu Kolej Plus.

A skoro już o czekaniu mowa, to trzeba zaznaczyć, że owe 3,5 km nowych torów w Sosnowcu to pierwsza nowa linia tramwajowa w regionie od ponad 40 lat. Od czasu bowiem, gdy w październiku 1982 roku, tramwaj doprowadzono do pętli na Zagórzu, żadnej tego typu inwestycji u nas nie było, choć już cztery dekady temu planowano wydłużyć linię z Zagórza. W międzyczasie w Polsce zmienił się ustrój, runęła „żelazna kurtyna”, pojawił się internet, kompletnie zmienił się model mobilności, a cały świat przeżył technologiczną rewolucję. I w końcu doczekaliśmy się.

To jeszcze nie koniec

Samorządowcy mają nadzieję, że na kolejną inwestycję w tramwaj nie trzeba będzie czekać kolejnych 40 lat. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński przyznał, że miasta rozważa możliwość dalszego przedłużenia linii tramwajowej od ronda Jana Pawła II do ronda Żołnierzy Wyklętych.

Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że linia numer 15 jest dokończona, zamknięta – powiedział Chęciński.

Jesteśmy na etapie projektowania. Chcielibyśmy, aby ta inwestycja była realizowana w tej obecnej perspektywie finansowej 2021-2027 – potwierdził Bolesław Knapik, prezes zarządu Tramwajów Śląskich. Przy okazji przypomniał, że spółka buduje również nową linię (choć eksperci krzywią się na takie określenie i wolą mówić o dodatkowym „odcinku torów”) wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach, a w planach pozostaje nadal tramwaj na południe Katowic oraz „leżący na półce” od lat projekt tramwaju do Miechowic w Bytomiu

Ja bym marzył, aby piętnastka” docelowo była połączona z Dąbrową Górniczą – dodał przewodniczący Karolczak.

Bogusław Molecki

Może Cię zainteresować:

Dr Bogusław Molecki: Na terenie Metropolii ludzie nie widzą powodu, by przenieść się z aut do transportu zbiorowego

Autor: Michał Wroński

06/12/2022

Magazyn energii Zabrze Biskupice

Na Śląsku uruchomiono pierwszy w Polsce tramwajowy magazyn energii

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Nowości w taryfie ZTM-u. Ceny biletów od stycznia będą się zaczynały od... złotówki. Tyle ma kosztować 5-minutowa podróż

Autor: Michał Wroński

16/12/2022

Sosnowiec Zagórze jazda próbna

Może Cię zainteresować:

Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu coraz bliżej. Tramwaje Śląskie przeprowadziły już jazdy testowe. „Infrastruktura jest gotowa”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/12/2022

czytaj więcej:

Królowej Jadwigi w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza. Uwaga, zmiana organizacji ruchu na Redenie

Zakończył się remont torowiska na 1 Maja i Andersa w Sosnowcu

Koniec remontu, tramwaje linii 24 wracają na swoją trasę

Otwarcie linii 15

Nowa linia tramwajowa: wiadomo, kiedy pierwszy kurs

Pętla przy urzędzie pracy

Tramwaje linii 21, 22 i 28 wkrótce wrócą na dawną trasę

Sosnowiec Zagórze Linia tramwajowa

Testy „na dniach”. Zagłębie z linią tramwajową na Gwiazdkę

Kolejny etap prac w alei Piłsudskiego

Przebudowa alei Piłsudskiego: otwarta część jezdni

Rondo JP II

Prace nad linią tramwajową nr 15 zakończą się wcześniej?