Nowa linia tramwajowa w Sosnowcu coraz bliżej. Tramwaje Śląskie przeprowadziły już jazdy testowe. „Infrastruktura jest gotowa”

W poniedziałek, 5 grudnia 2022 roku, pierwsze dwa tramwaje przejechały nową trasą w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Były to przejazdy techniczne oznaczające zbliżające się otwarcie trasy dla regularnej komunikacji tramwajowej.

Po 27 miesiącach prac nowa linia tramwajowa w Sosnowcu Zagórzu jest gotowa. Co istotne, Tramwaje Śląskie przeprowadziły już jazdy testowe.

– Jako pierwszy na linię wjechał skład wagonów typu 105NF S. Ten przejazd odbywał się bardzo powoli, z częstymi postojami, zasadniczą oceną stanu torowiska, sieci trakcyjnej i pozostałej infrastruktury. Jak zwykle w takich sytuacjach dostrzegliśmy elementy wymagające korekty, ale właśnie po to takie przejazdy się organizuje – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie SA.

Dodajmy, że skład testowy przejechał cały 3,5-kilometrowy odcinek nowej linii – od pętli Zagórze do ronda Jana Pawła II i z powrotem. Potem na trasę wyjechał drugi tramwaj – wagon Pesa 2012N, który obsługuje linię nr 15.

Pierwszy przejazd pokazał, że infrastruktura jest na to gotowa, zatem ten drugi przejazd miał na celu jazdę z pełną dozwoloną prędkością i sprawdzenie czasu przejazdu wraz z obsługą wszystkich przystanków, by zweryfikować założenia przyjęte przez ZTM do ułożenia nowego rozkładu jazdy linii nr 15 – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Wprawdzie przejazdy testowe już się odbyły jednak to jeszcze nie koniec prac. Trwają roboty wykończeniowe i porządkowe. Ale – jak zaznaczają w Tramwajach Śląskich – wszystko wskazuje na to, że w tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia nowa linia zostanie oddana do eksploatacji.

Mapa przystanków

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu rozszerzony zostanie transport nocny na życzenie: od czwartku, 1 grudnia, drugi bus obsłuży nową linię

Autor: Redakcja

30/11/2022

Przebudowa ulicy Zaruskiego

Może Cię zainteresować:

Przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego rozpoczęta. Powstaną nowe ronda, ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe. A kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

Autor: Martyna Urban

25/11/2022

Miasteczko rowerowe

Może Cię zainteresować:

Przy SP 42, czyli „szkole z armatą”, powstanie nowoczesne miasteczko ruchu drogowego. Za 545 tys. złotych.

Autor: Redakcja

06/12/2022

czytaj więcej:

Tramwaj sosnowiec

Zmiany w ruchu tramwajowym w Sosnowcu

Zakończył się remont torowiska na 1 Maja i Andersa w Sosnowcu

Koniec remontu, tramwaje linii 24 wracają na swoją trasę

Nowa linia tramwajowa Sosnowiec

Minęło 40 lat zastoju i... miasta chcą więcej tramwajów

Otwarcie linii 15

Nowa linia tramwajowa: wiadomo, kiedy pierwszy kurs

Plany przebudowy nowego ronda Jana Pawła II w Sosnowcu

Przebudowa ronda im. Jana Pawła II. Zobaczcie, co się zmieni

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Polska zagra z Niemcami w Sosnowcu

Polska – Niemcy w Arenie Sosnowiec. Przy pełnych trybunach?