Przy SP 42, czyli „szkole z armatą”, powstanie nowoczesne miasteczko ruchu drogowego. Za 545 tys. złotych.

W Środuli, przy SP 42, czyli „szkole z armatą”, będącej częścią Zespołu Szkół nr 2, powstanie miasteczko ruchu drogowego. Najmłodsi będą mogli tutaj uczyć się poprawnego zachowania na drodze i przepisów ruchu.

UM Sosnowiec
Miasteczko rowerowe

Miasteczko ruchu drogowego powstanie dzięki dofinansowaniu, które dostało miasto. Koszt całego projektu to 545 tys. zł, zaś dofinansowanie – niemal 448 tys. zł, które pochodzi z konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Miasteczko będzie miało powierzchnię 1360 metrów kwadratowych.

W przyszłym roku, na terenie Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Bolesława Prusa w Środuli, dzieci będą mogły w praktyce uczyć się przepisów ruchu drogowego. – To będzie idealne miejsce do nauki. Powstaną skrzyżowania równorzędne z drogą podporządkowaną z łamanym pierwszeństwem, z sygnalizacją świetlną, będzie też rondo. Słowem wszystko to co możemy obserwować w mieście – zaznacza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mat. UM Sosnowiec

Przy „szkole z armatą” powstaną także drogi rowerowe do ćwiczeń zachowania na drodze, oznakowania przejazdu kolejowego czy drogi w kształcie „ósemki”, aby można było podnosić umiejętności jazdy. Częścią miasteczka ruchu drogowego będą ponadto przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez świateł, a także specjalne przejście dla dzieci. W planach jest budowa nawierzchni integracyjnej. Będą ławki, kosze, stojaki rowerowe, a wszystko zostanie oświetlone LED-owymi lampami.

W całym miasteczku ustawimy znaki z wszystkich grup: ostrzegawcze, zakazu, nakazu, informacyjne, uzupełniające. Będzie bardzo profesjonalnie, dlatego nie zabraknie barierek drogowych – mówi Robert Dworak, naczelnik Wydziału Administracji Drogowej. Dodajmy, że będzie to drugie miasteczko ruchu drogowego w Sosnowcu. Pierwsze powstało w 2017 roku, w ramach budżetu obywatelskiego – w Zagórzu obok Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Gwiezdnej.

Wystawa pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego

Może Cię zainteresować:

„Znane Zagłębianki – znani Zagłębiacy” pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego. A na wystawie Władysław Szpilman, Edward Gierek, Pola Negri, Jan Kiepura i... Wesoła Zuzia

Autor: Urszula Gołkowska

26/11/2022

Skwer przy Piłsudskiego

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec. „ParKing wypoczynkowy”, czyli skwer przy ul. Piłsudskiego w nowej odsłonie. Co się zmieni?

Autor: Urszula Gołkowska

24/11/2022

Komenda

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu swoją siedzibę będzie miało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. „Instytucje centralne wracają do miasta”

Autor: Redakcja

30/11/2022