W Sosnowcu swoją siedzibę będzie miało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. „Instytucje centralne wracają do miasta”

W Sosnowcu będzie siedziba zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w województwie śląskim. Jednostka ma rozpocząć działalność w połowie 2023 roku, ale już prowadzona jest rekrutacja, między innymi właśnie do pracy w Sosnowcu.

Fot. UM Sosnowiec
Komenda

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) jest jednostką organizacyjną policji. Odpowiada za realizację zadań dotyczących rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw. CBZC podlega bezpośrednio komendantowi głównemu policji.

Wiadomo już, że siedzibą CBZC w Sosnowcu będzie budynek, w którym do niedawna mieściła się Komenda Miejska Policji. – Podkreślałem to wielokrotnie. Kiedyś z Sosnowca znikały instytucje centralne, a teraz wracają. To dla miasta ogromne wyróżnienie i docenienie rosnącej roli Sosnowca w Polsce. Wiem, że postępowanie przetargowe na adaptację pomieszczeń jest już rozpisane. Trzymam kciuki za szybką realizację prac – powiedział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodajmy, że Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzi już rekrutację, między innymi do pracy w Sosnowcu. Przyjmowane są przede wszystkim osoby z wiedzą i umiejętnościami związanymi z informatyką i nowoczesnymi technologiami teleinformatycznymi.