Sosnowiec: Szkoła Podstawowa nr 35 w Porąbce ma w końcu nowoczesną halę sportową. Za 8,4 mln złotych

Mająca ponad stuletnią historię Szkoła Podstawowa nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu-Porąbce ma nowoczesną halę sportową, która została oficjalnie otwarta w październiku. Budowa obiektu przy ulicy Stanisława Ligonia 3a kosztowała 8,4 mln złotych.

Budynek, w którym dziś funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 35, ma długą historię – powstał w 1913 roku z inicjatywy zarządu Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych, który postanowił wybudować szkołę dla dzieci górników. W jednopiętrowym gmachu mieściło się wówczas 6 klas, kancelaria, dwa mieszkania dla nauczycieli, a także duże sutereny. Powstał wówczas również przyszkolny ogród spacerowy.

W zabytkowym budynku nie było sali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Kiedyś dzieci ćwiczyły na korytarzach, a później – w latach 80. XX wieku – powstała, z połączenia dwóch sal lekcyjnych, niewielka salka gimnastyczna. Teraz SP35 ma w końcu nowoczesną halę sportową, która – z powodu zabytkowego charakteru szkolnego obiektu – nie mogła powstać w „klasyczny” sposób. Nowa hala przykryła istniejące wcześniej boisko.

Zadaszenie obiektu zaprojektowane zostało jako konstrukcja stalowa z dachem łukowym. Wraz z halą powstało nowoczesne zaplecze sanitarno-techniczne, w którym znajdują się między innymi szatnie, toalety, prysznice, pomieszczenia gospodarcze, a także magazyn sportowy. Jest też winda dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa hali rozpoczęła się w kwietniu 2022 roku – wykonawcą była firma Maximus – i kosztowała 8,4 mln złotych.

– Pamiętajmy, że to niejedyna inwestycja wykonana na terenie SP 35. W 2021 roku zmieniliśmy system ogrzewania z węglowego na gazowy, pod oknami wykonano docieplenie, podobnie na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostało pokrycie dachowe oraz nowa nawierzchnia wokół budynku. Co niezwykle ważne, zachowaliśmy niezwykły, zabytkowy charakter budynku – podkreśla prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Dinozaury w Parku Kuronia w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Dinozaury w Sosnowcu. Pierwsze figury tych prehistorycznych gadów pojawiły się w Kazimierzu Górniczym. I będzie ich więcej

Autor: Redakcja

25/10/2023

W Sosnowcu pojawi się 1000 nowych drzew

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu posadzonych zostanie 1000 nowych drzew i kilka tysięcy krzewów. Za 1,4 mln złotych. Gdzie pojawi się nowa zieleń?

Autor: Redakcja

24/10/2023

Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała prawie 66 mln zł

Autor: Redakcja

12/10/2023