W Sosnowcu posadzonych zostanie 1000 nowych drzew i kilka tysięcy krzewów. Za 1,4 mln złotych. Gdzie pojawi się nowa zieleń?

Do grudnia w Sosnowcu ma zostać nasadzonych 1000 drzew, a także kilka tysięcy krzewów. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą, a prace kosztować będą 1,4 mln złotych.

Fot. UM Sosnowiec
W Sosnowcu pojawi się 1000 nowych drzew

Za nasadzenia nowych drzew i krzewów w Sosnowcu odpowiadać będzie krakowska firma Markflor, która przez trzy lata będzie je także pielęgnować. Z tysiąca drzew 950 to będą drzewa liściaste. Na przykład na terenie znajdującym się przy Egzotarium pojawią się różne odmiany klonu, będą też brzozy i graby.

– Po raz pierwszy w Sosnowcu zostanie zastosowany system podziemnego kotwienia drzew. Tak będziemy robić w przypadku nasadzeń na terenie Egzotarium. Polega to na tym, że zamiast palików wokół sadzonki drzewo stabilizuje się przy pomocy specjalnych kotw wbijanych pod gruntem tak, że praktycznie ich nie widać – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Gdzie pojawią się nowe drzewa? Sporo nasadzeń zaplanowano w Zagórzu, w rejonie ulic Lubelskiej, Białostockiej, Koszalińskiej, Dworskiej, Gwiezdnej. Drzewa sadzone będą ponadto w rejonie ul. Wojska Polskiego, Mokrej, Dietla, Jodłowej, Sikorskiego, Rybnej, Będzińskiej, Powstańców i na Rybaczówce. Jak informuje sosnowiecki magistrat, dominować będą buki, brzozy, klony, a także różne odmiany wiśni.

Nasadzonych zostanie również kilkadziesiąt drzew iglastych, będzie to głównie sosna czarna. Jak podkreślają w UM, zgodnie z umową, nasadzane drzewa muszą mieć przynajmniej 14 cm w obwodzie na wysokości jednego metra. Dodajmy, że w Sosnowcu posadzonych zostanie prawie 3 tysiące różnych krzewów.

Mieszkańcy Sosnowca złożyli 163 projekty do budżetu obywatelskiego

Może Cię zainteresować:

Dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Sosnowcu: rozpoczęło się głosowanie. Do wydania jest 7,6 mln złotych

Autor: Redakcja

23/10/2023

Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała prawie 66 mln zł

Autor: Redakcja

12/10/2023