Dinozaury w Sosnowcu. Pierwsze figury tych prehistorycznych gadów pojawiły się w Kazimierzu Górniczym. I będzie ich więcej

W miejskim Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu pojawiły się pierwsze dinozaury. A w zasadzie – figury tych prehistorycznych gadów. Na razie dwie. W parku trwają też inne prace.

Przypomnijmy, że projekt parku „Dino” w Kazimierzu Górniczym został zgłoszony przed dwoma laty w budżecie obywatelskim przez Dorotę Wnuk, Stanisławę Jężak i Małgorzatę Pogodę-Mendakiewicz. Miał zostać zrealizowany w zeszłym roku, ale doszło do opóźnień, ponieważ organizowane przez miasto przetargi długo nie mogły wyłonić wykonawcy.

Koniec końców, za około 1,1 mln zł, projekt parku „Dino” realizuje firma Rak Invest. Trzeba jednak przypomnieć, że inwestycja została nieco okrojona. W Parku im. Jacka Kuronia – przynajmniej na razie – zabraknie na przykład zielonego labiryntu czy strefy leżaków.

Dwie pierwsze figury dinozaurów pojawiły się w Kazimierzu Górniczym w środę, 25 października. Są tu już także gadzie jaja złożone w gnieździe… I żółw z Poręby, który żył około 215 milionów lat temu. Przypomnijmy, że szczątki tego prehistorycznego gada zostały znalezione w Porębie koło Zawiercia w 2016 roku. Do Parku Kuronia przyjedzie więcej figur dinozaurów – zostaną one podświetlone.

Na miejscu pojawią się ponadto elementy małej architektury. Powstaje również edukacyjna ścieżka paleontologiczna informująca nie tylko o życiu tych prehistorycznych zwierząt, ale także o klimacie czy roślinności.

Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała prawie 66 mln zł

Autor: Redakcja

12/10/2023

Nowy mural minizoo Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja w sosnowieckim minizoo. Na ścianie jednego z wyremontowanych wybiegów powstał ciekawy mural

Autor: Redakcja

31/07/2023