Sosnowiec: rozpoczęła się rewitalizacja parku przy bulwarach nad Czarną Przemszą w Sosnowcu. Prace podzielono na dwa etapy. Co się zmieni?

Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne parku przy bulwarach Czarnej Przemszy w Sosnowcu – pomiędzy liceum im. Emilii Plater, Czarną Przemszą i ulicą Mościckiego. Koncepcję zmian przygotował Miejski Zakład Usług Komunalnych.

Fot. UM Sosnowiec
Rozpoczęła się rewitalizacja parku przy bulwarach Czarnej Przemszy w Sosnowcu

Przypomnijmy, że teren bulwarów zmienił się podczas regulacji Czarnej Przemszy w Sosnowcu, co miało miejsce w latach 1957–1964. Przestrzeń pomiędzy obecną ul. Mościckiego, Czarną Przemszą i osiedlem przy ul. Urbanowicza została wówczas zaaranżowana od nowa – powstały alejki, fontanna, nasadzono drzewa i krzewy. Teraz przyszedł czas na zapowiadaną już od miesięcy rewitalizację tego terenu.

Według założeń, większa część prac związana będzie z odtworzeniem parkowych alejek; w sumie to 6 tysięcy metrów kwadratowych alejek o długości ponad 3 kilometrów. W większości alejki odtworzone zostaną po ich starym śladzie, jednak w ten sposób, aby nie uszkodzić korzeni drzew.

Jak informuje sosnowiecki magistrat, w tym roku – podczas pierwszego etapu prac, oprócz „wymiany” parkowych alejek wraz z korektą ich tras, przeprowadzone zostaną także prace pielęgnacyjne przy zieleni, a ustawione zostaną ławki oraz kosze. Natomiast w przyszłym roku w parku pojawić się mają tablice edukacyjne i domki dla owadów. W planach są też nowe nasadzenia. – Ciąg schodów od strony ulicy Mościckiego zostanie rozdzielony na dwa niezależne wraz z pochylniami – zapowiadają w Urzędzie Miasta.

Dodajmy, że pierwszy etap rewitalizacji parku przy bulwarach Czarnej Przemszy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ma kosztować 1,7 mln złotych.

Bulwary w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Bulwary Czarnej Przemszy czeka metamorfoza. Znamy już wizualizacje

Autor: Urszula Gołkowska

03/02/2023

Przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Wojska Polskiego

Może Cię zainteresować:

Przebudowa wiaduktu na ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu wkroczyła w nowy etap. Pojawiają się pierwsze stalowe elementy konstrukcji nowego obiektu

Autor: Redakcja

28/09/2023