Bulwary Czarnej Przemszy czeka metamorfoza. Znamy już wizualizacje

Sosnowieckie bulwary mają przejść rewitalizację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, może się to udać już w tym roku.

Remont bulwarów w Sosnowcu

Miejsce rekreacji przy Czarnej Przemszy czeka przemiana. Tak zapowiadają władze miasta. Teren za ulicą Mościckiego ma się zmienić i stać bardziej atrakcyjny. Być może efekty finalne zobaczymy jeszcze w 2023 roku. Co dokładnie zakłada projekt?

- W pierwszej kolejności mają zostać odnowione alejki. Nie zabraknie nowej infrastruktury - planuje się instalację ok. 30 ławek typu pomorskiego. Mają być podobne do tych zainstalowanych w Parku Sieleckim i na bulwarze po drugiej stronie - tłumaczy prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. - Przy alejce prowadzącej wzdłuż rzeki mają się pojawić tablice edukacyjne o tematyce przyrodniczej, pokazujące ptaki, owady i zwierzęta. W całym parku ustawione zostaną domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków - wylicza.

Projekt przywiązuje dużą rolę do zieleni, która już istnieje w tym miejscu. Nowa infrastruktura ma być wykonana tak, by uszanować rosnące przy bulwarach drzewa.

- Chodzi m.in. o zadbanie o korzenie poprzez ich osłonięcie i zwilżenie, i zabezpieczenie pni drzew. Część drzew i krzewów zostanie przesadzona, a drzewa, które tego wymagają, zostaną przycięte - wyjaśnia Arkadiusz Chęciński. - Wymagające tego płyty chodnikowe zostaną zdemontowane, a to pozytywnie wpłynie na rosnące drzewa. W miejscach styku drzew i chodników, mają zostać zastosowane płytkie obrzeża, przewężenie nawierzchni lub tzw. „esowanie”, aby uniknąć uszkodzenia drzew - dodaje.

Miejski Zakład Usług Komunalnych przedstawił już koncepcję rewitalizacji terenów. Wizualizacje można zobaczyć w powyższej galerii.