Podobnie, jak w przypadku wielu ludzi związanych z Sosnowcem, także redakcja 24Zagłębie nie należy do entuzjastów tego, co zrobiła sieć «Kaufland» z historycznym budynkiem Domu Handlowego «C. G. Schön» przy ul. 1 Maja. Ten stosunkowo niewielki obiekt, zajmujący małą część terenu dawnego kompleksu przędzalni Schoenów oraz przylegającej huty szkła, naszym zdaniem można było ocalić i bez większego problemu wkomponować w bryłę nowego centrum handlowego, które powstaje na miejscu wyburzonych hal. O ile bowiem zabudowania fabryczne nie stanowiły szczególnej wartości architektonicznej, a przeciwnicy ich wyburzenia zdają się bardziej kierować sentymentem, niż racjonalnością, o tyle w przypadku samej reprezentacyjnej siedziby firmy – sprawa wyglądała inaczej.
Burzenie starego i budowa nowego idą bardzo szybko
Niestety inwestor nie poczuł potrzeby zachowania choćby tego fragmentu, a nikt z włodarzy miasta nie podjął skutecznych wysiłków, by «Kaufland» sensowność ocalenia fragmentu historycznego dziedzictwa zobaczył. Budynek przetrwał rewolucje, wojny światowe i komunizm, ale nie przetrwał czasów największego dotychczas dobrobytu. Szkoda.

Co ciekawe – najbrzydsza część kompleksu, czyli dawna hala huty szkła, w której ostatnio działał sklep sieci «Biedronka» – wciąż stoi a nawet jest zabezpieczony przed uszkodzeniem.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz biuletyn informacyjny!
Spróbujmy jednak na moment zapomnieć o żalu i przyjrzyjmy się tempu i organizacji prac na placu budowy. Wszystko tam ma jakiś plan – budowlańcy zburzyli hale, poczynając od środka terenu i szli sukcesywnie z rozbiórką ku skrajnym zabudowaniom. W tym samym czasie inna brygada stawiała ławy fundamentowe pod nowy obiekt, którego konstrukcja w dużej części już stoi – w miejscu, w którym jeszcze 3 miesiące temu zajętym przez duże, murowane hale! Inwestorowi bowiem zależy, by miejsce zaczęło przynosić pieniądze jak najszybciej, toteż centrum handlowe musi jak najszybciej powstać i zacząć działać. Jakże chciałoby się, by w takim tempie powstawały niektóre inwestycje publiczne, jak choćby rondo w Dańdówce czy łącznice ulicy Piotrkowskiej z estakadą w ciągu drogi krajowej nr 94 na Środuli, gdzie wykonawca zdaje się w ogóle nie przejmować czasem trwania prac, a te trwają długimi miesiącami (ich końca nie widać – za to widać nieustanne korki i inne utrudnienia).

Ocena w rękach klientów «Kauflanda»
Tempo prac jest imponujące i można przypuszczać, że centrum handlowe powstanie być może nawet przed planowanym przez inwestora terminie. A czy jego decyzja o niezachowaniu choćby kawałka historycznego dziedzictwa miasta będzie miała dla niemieckiej sieci handlowej jakieś negatywne konsekwencje? To już teraz zależy wyłącznie od nas – klientów. Czyli od decyzji, czy skierować tam swoje kroki na zakupy, czy też wybrać inne miejsce.
Tymczasem zobaczcie galerię zdjęć, a potem poczytajcie o historii tego miejsca w artykule z licznymi fotografiami tutaj a także tutaj oraz tutaj.

Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!