Sosnowiec: rewitalizacja terenów przy stawie Balaton jeszcze w tym roku. Prace kosztować będą 1,2 mln złotych

Jeszcze w tym roku teren przy sosnowieckim stawie Balaton zostanie zrewitalizowany za 1,2 mln złotych. Inwestycja została zgłoszona do budżetu obywatelskiego i oddano na nią ponad 4 tysiące głosów.

Staw Balaton znajduje się w Porąbce. To niemal 10-hektarowy zbiornik, który powstał w zagłębieniu po wydobyciu materiału gliniastego. Pod koniec lat 60. wokół zbiornika – w lasach maczkowskich – działać zaczął ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny należący do kopalni „Klimontów”, a potem „Czerwone Zagłębie”. Później administrowała nim Spółka Restrukturyzacji Kopalń, a na początku XXI wieku trafił w prywatne ręce. Działała tu nawet restauracja, która spłonęła w 2020 roku.

Teraz Balaton znów może o sobie przypomnieć. W ramach zleconych prac zostanie odtworzona blisko kilometrowa ścieżka z wodoprzepuszczalnej nawierzchni i tak jak przed laty mieszkańcy znów będą mogli cieszyć się z zegara słonecznego oraz pergoli. Zależy nam na odtworzeniu tego, co dobrze znają nieco starsi mieszkańcy. Młodsi tylko ze zdjęć – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rewitalizacja terenów wokół Balatonu będzie realizowana w ramach sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Projekt został zgłoszony do dziewiątej edycji budżetu i oddano na niego 4170 głosów. Jak informuje sosnowiecki magistrat, inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a wykonawcą będzie firma ABG z Chorzowa. Prace kosztować będą 1,2 mln złotych.

Stadion w ArcelorMittal Park

Może Cię zainteresować:

Liga Mistrzów w Sosnowcu? Trzyletnia umowa z Rakowem Częstochowa podpisana. „Liczę, że będzie tu nasza nowa twierdza”

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/07/2023

Semi Opened House

Może Cię zainteresować:

Projektanci z Sosnowca wyróżnieni w prestiżowym konkursie: Silver A'Design Award dla Górnik Architects. „To dla nas ogromny zaszczyt”

Autor: Redakcja

03/07/2023