Projektanci z Sosnowca wyróżnieni w prestiżowym konkursie: Silver A'Design Award dla Górnik Architects. „To dla nas ogromny zaszczyt”

Pracownia Górnik Architects z Sosnowca otrzymała niedawno nagrodę w prestiżowym konkursie A' Design Award & Competition 2023. Dom z zabrzańskich Biskupic został doceniony za oryginalność i nowoczesne rozwiązania ekologiczne.

A' Design Award & Competition to prestiżowy konkurs, w którym udział biorą projektanci z całego świata. Nagrody przyznawane są co roku w kilku kategoriach, między innymi Industrial Design, Spatial Design, Communication Design, Interior Design czy Building and Structure Design – do tej ostatniej zgłoszony został projekt sosnowieckiej pracowni Górnik Architects. Ostatecznie Semi Opened House, dom który powstaje w zabrzańskich Biskupicach otrzymał Silver A'Design Award. – To dla nas ogromny zaszczyt. Nasz projekt konkurował z tysiącami propozycji od najznamienitszych architektów z całego świata. Został doceniony za oryginalność oraz nowoczesne rozwiązania ekologiczne połączone z unikalną formą i technologią – podkreślają w mediach społecznościowych projektanci.

Dodajmy, że prace projektowe domu w Biskupicach, dla prywatnego inwestora, rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku, a zakończyły w marcu 2022 r. Pozwolenie na budowę udzielone zostało w styczniu 2022 r., zaś prace budowlane rozpoczęto w maju 2022 r. Jak napisali architekci w konkursowym zgłoszeniu, „budynek został wybudowany w listopadzie 2022 r. Nadal trwają prace na budowie, w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozpoczniemy prace wewnętrzne i terenowe wokół budynku”.

Dom w Biskupicach – czyli surowy minimalizm, to kontynuacja prezentacji aktualnie realizowanego budynku mieszkalnego w Biskupicach na Górnym Śląsku. Monochromatyczna forma budynku została wpisana w ramy konstrukcyjne, definiujące nie tylko jego kształt, ale również wyznaczające perspektywy widokowe. Obiekt staje się trójwymiarowy na zewnątrz i w środku. Poczucie bliskości ogrodu, który został odpowiednio skadrowany, odczuwane jest z każdego miejsca inaczej. Każda rama to inny obraz wypełniony żywą zielenią zmieniającą się wraz z porą roku. Cały budynek został zaprojektowany w technologii żelbetowej, przez co jest oszczędny, minimalistyczny i surowy, natomiast wszystko, co go otacza i wypełnia jest miękkie i przytulne. Budynek tak, jak otoczenie jest prawdziwy w swojej surowej formie i nie nawiązuje do sąsiadującej rozproszonej zabudowy – można przeczytać na profilu Górnik Architects w mediach społecznościowych.

Dla Mateusza Górnika, założyciela pracowni, nie jest to pierwsza tak prestiżowa nagroda. W 2020 roku znalazł się bowiem w zestawieniu „40 under 40”, czyli rankingu najbardziej obiecujących europejskich architektów przed 40. rokiem życia.

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022

Szermierz SM Hutnik

Może Cię zainteresować:

Nowe murale pojawiły się w Zagórzu. Wkrótce zostaną połączone w Zagłębiowski Szlak Sportowy

Autor: Redakcja

27/06/2023