Sosnowiec: „piętnastka” wraca na swoją trasę, ale to jeszcze nie koniec utrudnień. Remont torowiska w Szopienicach dobiega już jednak końca

Cztery miesiące trwały prace modernizacyjne torowiska tramwajowego i mostu na Rawą w katowickiej dzielnicy Szopienice. Teraz tramwaje wracają na tory – od soboty 29 lipca przywrócony zostanie ruch między centrum Katowic a Szopienicami oraz Sosnowcem. Na swoją trasę wracają między innymi tramwaje linii 15.

Fot. KZN Rail
Szopienice Obrońców Westerplatte

Przypomnijmy, że modernizacja odcinka linii tramwajowej w Katowicach Szopienicach rozpoczęła się w kwietniu. Generalnym wykonawcą prac jest krakowska firma KZN Rail. Podczas prac przebudowany został 600-metrowy odcinek dwutorowej linii tramwajowej, zmodernizowano most nad Rawą, wykonano nowe przejazdy drogowo-torowe i przejścia dla pieszych oraz przebudowano jezdnię i powstał przystanek typu wiedeńskiego.

– Układ drogowy nie pozwalał tu na budowę peronu, zatem w celu poprawy bezpieczeństwa pasażerów i ich komfortu, jezdnia w rejonie przystanku Szopienice Poczta została wyniesiona do poziomu chodnika tworząc tzw. przystanek wiedeński. Wymusza to na kierowcach znaczną redukcję prędkości jazdy, a pasażerom pozwala łatwiej wsiadać i wysiadać z tramwaju – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie SA.

W związku z tym, że zasadnicza część prac jest już zrealizowana, w sobotę, 29 lipca, wznowiony zostanie tu ruch tramwajowy. Oznacza to także wprowadzenie zmian w organizacji ruchu:

  • tramwaje linii nr 7 będą kursować w skróconej relacji: Chorzów Batory Zajezdnia – Zawodzie Centrum Przesiadkowe;
  • wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 14 na trasie: Katowice pl. Wolności – Katowice Szopienice Pętla,
  • wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 15 w relacji: Sosnowiec rondo Jana Pawła II – Katowice pl. Wolności,
  • tramwaje linii nr 20 będą kursować na wydłużonej trasie: Chorzów Rynek – Szopienice Pętla,
  • zmieni się rozkład jazdy linii nr 23,
  • wznowione zostanie kursowanie tramwajów linii nr 26 w relacji: Milowice Pętla – Pogoń Będzińska Pętla,
  • tramwajowe linie nr 35 i 37 zostaną zawieszone,
  • zastępcze linie autobusowe nr T-15 i T-34 zostaną zawieszone, a trasa zastępczej linii autobusowej T-14 zostanie skrócona do relacji: Mysłowice Poczta – Szopienice Kościół.

Generalny wykonawca będzie jeszcze prowadził prace wykończeniowe, a później także i porządkowe, dlatego konieczne będzie jeszcze weekendowe wstrzymanie ruchu na zmodernizowanym odcinku.

– Planujemy, iż w pierwszy weekend sierpnia, w sobotę i niedzielę, nastąpi jeszcze przerwa w ruchu i powrót do komunikacji zastępczej, jednak będzie to tylko weekendowe utrudnienie. Zależy nam na tym, żeby w tygodniu, kiedy ruch pasażerski jest większy, mieszkańcy mogli już korzystać z komunikacji tramwajowej – podkreśla Andrzej Zowada.

Dodajmy, że „Przebudowa torowiska tramwajowego w ul. Obrońców Westerplatte w Katowicach na odcinku od ul. Korczaka do ul. Wańkowicza” jest częścią projektu pn.: „Zintegrowany Projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską. Kosztowała niespełna 10 mln zł brutto.

Tramwaj sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Zmiany w ruchu tramwajowym w Sosnowcu. Część tramwajów powróci, a inne nie będą kursować

Autor: Redakcja

28/03/2023

Nowa linia tramwajowa Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Tramwaje pojechały nową linią w Sosnowcu – Zagórzu. Samorządowcy chcą budować dalej

Autor: Michał Wroński

19/12/2022