Sosnowiec. „Perła Pogoni”, czyli nowe oblicze Parku Dietla. Wyremontowane zostaną alejki, schody, pojawią się też elementy małej architektury

W Parku Dietla w Sosnowcu ruszają prace w ramach przedsięwzięcia „Perła Pogoni”. Inwestycja jest jednym z projektów zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Arkadiusz Chęciński
Park Dietla w Sosnowcu

Dobre wiadomości dla mieszkańców sosnowieckiej dzielnicy Pogoń. Park Dietla zostanie odnowiony. Urząd Miasta podpisał już umowę z wykonawcą. Zostało nim przedsiębiorstwo OK Projekt z Chorzowa. W ramach inwestycji zrealizowany zostanie remont nawierzchni alejek, schodów terenowych i murków oporowych oraz montaż elementów małej architektury. Koszt zadania to 586 000 zł. Prace mają zostać sfinalizowane do końca tego roku.

– Zespół przypałacowo-parkowy wpisany jest do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i z tego względu podlega szczególnej ochronie prawnej – podkreśla prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Inwestycja w Pogoni powstaje w ramach IX edycji budżetu obywatelskiego. Podczas głosowania w 2022 roku zadanie poparło 721 osób. Doczekały się one startu wybranego przedsięwzięcia. Jednak to nie pierwsza taka modernizacja, jaka miała miejsce w parku Dietla. W 2021 roku sosnowiczanie, również poprzez BO, zdecydowali o realizacji projektu „Wymiana alejek w okolicy placu zabaw w parku Dietla przy ulicy Żeromskiego”. Natomiast rok wcześniej dzięki staraniom mieszkańców wybrana została rewitalizacja glorietty.

Głosowanie trwa do 30 października

Przypomnijmy, że trwa jubileuszowa, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. 20 października rozpoczęło się głosowanie na zweryfikowane projekty. I potrwa do 30 października. Mogą w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. Swoje głosy oddamy online, poprzez stronę internetową BO. Każdy zainteresowany może wybrać dwa projekty: jeden z puli ogólnomiejskiej i jeden ze strefy rejonowej.

– W ramach tegorocznej jubileuszowej X edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli aż 163 projekty. Za nami kilka pracowitych miesięcy w trakcie, których projekty były wyceniane i weryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji. W zakładce „Projekty” autorzy mogą zapoznać się z ocenami złożonych projektów – informuje sosnowiecki magistrat.

Dodajmy, że w tym roku dla dzielnicy Pogoń weryfikację pozytywnie przeszły następujące projekty:

  • Perła Pogoni - wymiana alejek w okolicy placu zabaw w Parku Dietla przy ul. Żeromskiego,
  • Budowa parkingu oraz chodnika przy ul. Hallera,
  • Nowy plac zabaw przy ul. Lotników/ Piwnika Ponurego,
  • Zakup książek oraz zakup i montaż trezora zewnętrznego (wrzutnia),
  • Tajemniczy ogród dla mieszkańców Pogoni,
  • Pogoń za książką 2021. Zakup książek i wrzutni dla biblioteki, filia nr 17,
  • Ożywmy teren przy Mireckiego 26A,
  • Wybieg dla psów Pogoń.
Plac zabaw przy Minerów powstał z pieniędzy budżetu obywatelskiego

Może Cię zainteresować:

Sosnowiecki budżet obywatelski: już tylko kilka dni pozostało na zgłaszanie projektów. Do wydania jest 7,6 mln złotych

Autor: Redakcja

17/05/2023

Rewitalizacja Balatonu w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Rozpoczyna się reaktywacja Balatonu. Nad staw wróci zegar słoneczny. Co jeszcze zmieni się w tym popularnym kiedyś miejscu wypoczynku sosnowiczan?

Autor: Urszula Gołkowska

26/10/2023

Nowa hala sportowa przy SP35 w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: Szkoła Podstawowa nr 35 w Porąbce ma w końcu nowoczesną halę sportową. Za 8,4 mln złotych

Autor: Redakcja

26/10/2023