Sosnowiec. Park przy bulwarach Czarnej Przemszy zmieni się. Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji

1,7 mln złotych kosztować będzie pierwszy etap rewitalizacji parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy w Sosnowcu – pomiędzy liceum im. Emilii Plater, Czarną Przemszą i ulicą Mościckiego.

Fot. UM Sosnowiec
Park przy Bulwarach Czarnej Przemszy

Warto przypomnieć, że teren bulwarów zmienił się podczas regulacji Czarnej Przemszy w Sosnowcu, co miało miejsce w latach 1957–1964. Przestrzeń pomiędzy obecną ul. Mościckiego, Czarną Przemszą i osiedlem przy ul. Urbanowicz została wówczas zaaranżowana od nowa – powstały alejki, fontanna, nasadzono drzewa i krzewy. Teraz przyszedł czas na rewitalizację tego terenu.

Większa część prac związana będzie z odtworzeniem parkowych alejek. Będzie to łącznie 6 tysięcy metrów kwadratowych alejek, o długości ponad 3 kilometrów. Alejki odtworzone zostaną w większości po ich starym śladzie. Jak informuje sosnowicki magistrat, jeśli nie będzie miejsca na zmianę przebiegu alejek, to rozważane będzie zastosowanie ich wyniesienia po to, by nie uszkodzić korzeni drzew.

Co istotne, miasto ubiega się już o środki na realizację drugiego etapu. Tym razem chodzić będzie o prace związane z roślinnością, a także wymianą bądź renowacją małej architektury. Mają się również pojawić domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wymieniona zostanie również część słupów oświetlenia, tak by zachować jeden wzór.

Dodajmy, że pierwszy etap prac, który kosztować będzie 1,7 mln złotych, powinien zakończyć się w grudniu.

Sosnowiec ulice spacer

Może Cię zainteresować:

Sosnowiczanka zamierza przejść wszystkie ulice Sosnowca. Jest ich ponad siedemset

Autor: Martyna Urban

01/08/2023

Leszek Naziemiec przepłynął 250 km rzeką Jukon na Alasce

Może Cię zainteresować:

Przepłynął wpław 250 kilometrów rzeką Jukon na Alasce w niespełna pięć dni. „Było pełno śladów niedźwiedzi, ale...”

Autor: Grzegorz Lisiecki

31/07/2023