Sosnowiczanka zamierza przejść wszystkie ulice Sosnowca. Jest ich ponad siedemset

Agnieszka Stefaniak-Zubko postanowiła podjąć się ciekawej inicjatywy. Mieszkanka Sosnowca postanowiła przejść wszystkimi ulicami swojego miasta. Łącznie jest ich 705. Do tej pory sosnowiczanka przeszła 120.

Agnieszka Stefaniak-Zubko przejdzie wszystkimi ulicami Sosnowca

12 lipca 2023 roku Agnieszka Stefaniak-Zubko podjęła decyzję, że przejdzie każdą z 705. ulic Sosnowca. Dane te zostały zaczerpnięte z rejestru TERYT, prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Będzie to pierwsza wyprawa, w trakcie której wszystkie ulice miasta zostaną odwiedzone przez jedną osobę. Swoje spacery sosnowiczanka nagrywa w aplikacji z GPS, które potem przenosi na specjalną mapę, stworzoną w Google.

- Spaceruję, bo lubię to miasto i chcę wiedzieć o nim jeszcze więcej i poznać go z bliska. Poza tym chodzenie jest bardzo zdrowe i nie wymaga nakładów finansowych. Obok jazdy na rowerze to moja ulubiona forma ruchu, a teraz także spędzania wolnego czasu - wyjaśnia Agnieszka Stefaniak-Zubko, sosnowiczanka.

Sosnowiczankę zainspirował Kamil Bąbel z Krakowa, który kilka tygodni temu – po 3 latach – ukończył swój spacer po blisko 3000. ulic Krakowa. Celem Agnieszki Stafaniak-Zubko nie tylko jest zdobycie wszystkich ulic miasta, ale także odkrywanie Sosnowca z całkiem innej perspektywy. Jej zdaniem największe wrażenie robią ulice widziane dotąd tylko z perspektywy kierowcy.

Spacer ulicami Sosnowca
Agnieszka Stefaniak-Zubko

Agnieszka Stefaniak-Zubko zdobywa kolejne ulice stopniowo. W ciągu 8 dni przeszła ponad 80 ulic, natomiast do niedzieli, 30 lipca zdobyła 120 ulic Sosnowca - od początku do końca. Jak podkreśla sosnowiczanka wbrew pozorom wyprawa nie jest taka prosta. - Czasem, aby przejść jedną ulicę w całości, inne musisz pokonać po 2-3 razy. Ja idę dalej, a Wy trzymajcie za mnie kciuki - dodaje sosnowiczanka.

Ponadto na Facebooku pod hasztagiem #pieszoprzezSosnowiec wędrowniczka dzieli się tym, co zobaczyła podczas spacerów. Zabawna tabliczka, napis na drzwiach czy tajemnicze schody stają się inspiracją do zdjęć. - Wszystkich tych rzeczy z pewnością nie widać z okien samochodów, czy w codziennym pośpiechu. Sosnowiec jest fascynujący i wyjątkowy. Jak zresztą każde miasto - podsumowuje.

Wędrówka sosnowiczanki stałą się inspiracją do podjęcia działania przez innych mieszkańców. Przykładem jest Paweł Kosmala, ultramaratończyk ze Środuli, który postanowił, że przebiegnie wszystkimi ulicami Sosnowca.

Policja

Może Cię zainteresować:

Policyjny pościg ulicami Będzina i Dąbrowy Górniczej. Pijany kierowca uciekał przed patrolem

Autor: Martyna Urban

11/04/2023

Międzynarodowy wyścig kolarski

Może Cię zainteresować:

II Etap Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków swoja metę będzie miał w Sosnowcu

Autor: Paulina Gałbas

24/06/2022