Sosnowiec: IX edycja budżetu obywatelskiego: 102 projekty, 6,6 mln złotych do wydania. Czas na głosowanie

Już 30 września, minutę po północy, rozpocznie się głosowanie w IX edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta mogą wybierać wśród 102 projektów. Do wydania jest 6,6 mln złotych.

Pixabay
Sosnowiec Park Sielecki

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii sosnowieckiego budżetu obywatelskiego, mieszkańcy mogli zgłaszać projekty także online. I właśnie przez internet zgłoszonych zostało aż 80 procent wniosków. Było to w sumie 128 projektów, z których pozytywną weryfikację przeszły 102. – To lepszy wynik niż przed rokiem. Wówczas pod głosowanie dopuszczono 93 projekty – przypomina Piotr Pluta, kierownik referatu promocji i konsultacji społecznych w Wydziale Kultury i Promocji Miasta UM w Sosnowcu.

Tak jak w poprzednich latach, miasto podzielono na 17 rejonów konsultacyjnych, na które przeznaczono określoną pulę pieniędzy. Kwoty w wysokości ponad pół miliona złotych są dostępne dla projektów w Pogoni (563 500 zł) i w Zagórzu Południe (521 404 zł). Najwięcej projektów – 8 – znalazło się w strefie Środula, po 7 w Centrum i Zagórze Południe. W strefie ogólnomiejskiej będzie można oddać głos na jeden z 25 projektów. Głosowanie potrwa do 10 października.

Źródło: UM Sosnowiec

Mieszkańcy będą mogli oddać po dwa głosy – jeden na projekt ogólnomiejski i jeden na projekt rejonowy. Głosować można wyłącznie drogą elektroniczną na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl. Co istotne, uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca, bez względu na wiek; w przypadku osób, które nie ukończyły 16 roku życia konieczna jest zgoda rodziców bądź opiekunów na przetwarzanie danych osobowych osoby małoletniej. Jak głosować? Trzeba podać imię i nazwisko, drugie imię, adres zamieszkania, datę urodzenia i numer telefonu, a także zaznaczyć zawarte na formularzu oświadczenie.

Głos oddaje się poprzez wybranie zadania z listy i potwierdzenie oddania głosu hasłem otrzymanym smsem na podany w formularzu numer telefonu (można otrzymać maksymalnie pięć haseł). Aby zadanie zostało zrealizowane, to – oprócz zwycięstwa w rejonie konsultacyjnym lub ogólnomiejskim – musi uzyskać minimum 50 głosów poparcia.

Dodajmy, że w dotychczasowych edycjach budżetu obywatelskiego, za ponad 50 mln złotych, zrealizowano niemal 250 projektów.