Skandal seksualny w dąbrowskiej parafii: ks. Tomasz Z. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych. „Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami”

Po skandalu seksualnym, doszło którego w parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ksiądz Tomasz Z. został „pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią”. – Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami – zapowiada ks. Przemysław Lech w oficjalnym komunikacie Diecezji Sosnowieckiej.

Fot. Diecezja Sosnowiecka
Bazylika pw. NPM Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy – w nocy z 30 na 31 sierpnia tego roku, w budynku należącym do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, w ściślej – w służbowym mieszkaniu jednego z księży miało dojść do orgii z udziałem męskiej prostytutki. Jedna z osób zasłabła, co było najprawdopodobniej rezultatem zażywania leków na potencję. Na miejsce wezwany został zespół ratownictwa medycznego, ale ratownicy nie zostali wpuszczeni do środka. Wezwano policję i w końcu nieprzytomny mężczyzna trafił na szpitalny oddział ratunkowy.

Publicysta ostro o biskupie Kaszaku: Po skandalu w diecezji sosnowieckiej Tomasz Terlikowski wzywa do odwołania biskupa Kaszaka

Prokuratura prowadzi śledztwo, pracuje też kościelna komisja

Prokuratura Rejonowa w Dąbrowie Górniczej prowadzi śledztwo pod kątem nieudzielenia pomocy osobie, której zagrażało bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Komisję do zbadania tej sprawy powołała Diecezja Sosnowiecka.

W piątek, 22 września, diecezja wydała kolejne oświadczenie w tej bulwersującej sprawie, informując między innymi o tym, że jeden z uczestników seksualnego skandalu, ks. Tomasz Z., „którego – jak czytamy w oświadczeniu – udział w tym, co wydarzyło się w Dąbrowie Górniczej w nocy z 30 na 31 sierpnia, nie budzi żadnych wątpliwości”, został w czwartek, 21 września 2023 roku „pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią”.

Oto pełne oświadczenie Diecezji Sosnowieckiej:

„W związku z opisywanym przez media gorszącym wydarzeniem, które miało miejsce w nocy z 30 na 31 sierpnia w budynku należącym do parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, informujemy, że powołana natychmiast po pozyskaniu wiedzy o interwencji pogotowia ratunkowego i policji (12 września br.) komisja nadal bada sprawę”.
Jej wysiłki idą przede wszystkim w kierunku ustalenia danych osobowych uczestników wydarzenia, przede wszystkim podległych władzy biskupa sosnowieckiego osób duchownych. Do tej pory przesłuchano wszystkie osoby duchowne, które mogły mieć wiedzę na temat. Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia.
W związku z tym, komisja uwzględniając doniesienia medialne i zdając sobie sprawę, z obowiązującego prawa, szczególnie w zakresie ochrony danych osobowych, podjęła na drodze formalnej działania w celu pozyskania wiedzy, którą dysponują służby, przede wszystkim Pogotowie Ratunkowe i Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej.
Komisja wystosowała 21 września br. odpowiednie pisma do wyżej wymienionych instytucji z prośbą o udzielenie informacji na temat przebywających w czasie interwencji w Dąbrowie Górniczej innych niż użytkownik mieszkania osób duchownych. Te dane są niezbędne Komisji, a także biskupowi diecezjalnemu dla wykonania jego władzy utrzymania dyscypliny kościelnej, a przede wszystkim ukarania sprawców zgorszenia.
Prawo kościelne przewiduje dla osób duchownych, które dopuściły się tego rodzaju występków najbardziej srogie kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego włącznie. (kan. 1395)
Ks. Tomasz Z., którego udział w tym, co wydarzyło się w Dąbrowie Górniczej w nocy z 30 na 31 sierpnia, nie budzi żadnych wątpliwości, został 21 września br. pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią.
Zdając sobie sprawę ze skali zgorszenia prosimy media, aby informując o zdarzeniu miały na uwadze dobro niemal wszystkich duchownych z Dąbrowy Górniczej i z całej Diecezji Sosnowieckiej, które przez godny ubolewania występek stali się także jego ofiarami.
Kuria Diecezjalna w Sosnowcu deklaruje, że działając z poszanowaniem obowiązującego prawa, zrobi wszystko co jest w jej zasięgu, aby sprawę wyjaśnić, a winnych surowo ukarać. Zapewniamy również, że Wspólnota Kościoła i opinia publiczna będzie informowana o postępach dochodzenia aż – jak ufamy – do pełnego wyjaśnienia sprawy.
Jesteśmy zdeterminowani, aby to zło wyrwać z korzeniami.
ks. Przemysław Lech, dyrektor biura prasowego Diecezji Sosnowieckiej.”

Podejrzany o podpalenie drzwi bazyliki został zatrzymany

W czwartek, 21 września, około godziny 22 doszło do pożaru drzwi w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Świadkowie, którzy zauważyli płomienie wezwali straż pożarną – trzy zastępy ugasiły ogień w kilka minut, co zapobiegło większym zniszczeniom. Policjanci z Dąbrowy Górniczej zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie.

Jak informują policjanci, badanie trzeźwości 38-letniego dąbrowianina wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Podczas rozmowy z mundurowymi mężczyzna przyznał, że podpalił drzwi bazyliki.

Mężczyzna został zatrzymany do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie, a materiały w jego sprawie zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej, celem podjęcia decyzji o dalszym toku postepowania – wyjaśniają policjanci.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie1 Górniczej

Może Cię zainteresować:

Płonęły drzwi bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. To w tej parafii miało dojść do seksualnego skandalu

Autor: Redakcja

22/09/2023

Ksiądz pedofil

Może Cię zainteresować:

Orgia księży na parafii w Dąbrowie Górniczej? Prokuratura prowadzi śledztwo. Biskup powołał komisję

Autor: Redakcja

20/09/2023