Sąd Rejonowy w Czeladzi został oficjalnie otwarty. „Po 62 latach przerwy znów mamy »swój« sąd”

W Czeladzi oficjalnie otwarty został Sąd Rejonowy, który swoją siedzibą na w dawnym budynku administracji Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kombatantów. Sąd będzie rozpatrywał sprawy karne, cywilne oraz rodzinne i nieletnich z terenu Czeladzi, Bobrownik i Wojkowic.

Przypomnijmy, że decyzja o utworzeniu sądu w Czeladzi zapadła jesienią zeszłego roku. Początkowo Sąd Rejonowy miał rozpocząć działalność 30 czerwca, ostatecznie jednak termin został przesunięty na początek października 2023 r. I co najważniejsze – zamiast budowy nowego obiektu wybrano inną opcję. Siedzibą sądu pełni dawny budynek zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej znajdujący się przy ulicy Kombatantów.

Obiekt CzSM wydzierżawiła na dziesięć lat, a po tym czasie wyremontowane budynki – przyległe warsztaty zostały zamienione w sale rozpraw, mają wrócić do spółdzielni. O ile ministerstwo nie będzie chciało ich kupić. Inną opcją jest budowa nowego budynku.

Wyremontowaną siedzibę sądu oficjalnie otwarto w poniedziałek, 2 października, a dzień wcześniej weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, powołujące Sąd Rejonowy w Czeladzi w powiecie będzińskim.

– Po 62 latach przerwy znów mamy „swój” sąd. Bowiem w 1961 roku zlikwidowano w Czeladzi Sąd Powiatowy, czyli dzisiejszy odpowiednik sądu rejonowego. Później, w latach dziewięćdziesiątych, mieliśmy już tylko Sąd Grodzki jako filię sądu w Będzinie, ale i ten w 2010 roku zlikwidowano – przypomina Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Dodajmy, że w Sądzie Rejonowym w Czeladzi pracuje 9 sędziów, 2 referendarzy, 3 asystentów, 6 kuratorów i 27 urzędników.

Sąd Rejonowy w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Czeladzi jest już prawie gotowy, trwają ostatnie prace. Wkrótce oficjalne otwarcie. „Niemożliwe stało się możliwe”

Autor: Redakcja

20/09/2023

Kamień węgielny pod budowę siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie „Zagłębie Służb” rozrasta się. Sąd Rejonowy będzie miał nową siedzibę za 100 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023