Sąd Rejonowy w Czeladzi od października. Remont budynku przy ulicy Kombatantów przyspieszył. „To prestiż dla miasta i dobry interes dla spółdzielni”

Po kilkudziesięciu latach w Czeladzi znów będzie działał Sąd Rejonowy. Trwa remont budynku, w którym wcześniej swoją dyrekcję miała Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa – obiekt został wydzierżawiony Ministerstwu Sprawiedliwości na 10 lat.

Decyzja o utworzeniu sądu w Czeladzi zapadła jesienią zeszłego roku. Przypomnijmy, że pierwotnie Sąd Rejonowy miał przejąć sprawy karne, cywilne oraz rodzinne i nieletnich – nie tylko Czeladzi, ale także Bobrownik i Wojkowic – 30 czerwca. Ostatecznie jednak termin został przesunięty na 1 października 2023 r. W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. Zgodnie z nim data utworzenia Sądu Rejonowego w Czeladzi zostaje przesunięta na 1 października. Jak wskazano „zakres czynności związanych z rozpoczęciem funkcjonowania nowego sądu rejonowego uniemożliwia ich zakończenie” przed końcem czerwca.

Zamiast budowy nowego obiektu wybrano inną opcję – rolę siedziby sądu pełnić będzie budynek zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, znajdujący się przy ulicy Kombatantów. Obiekt CzSM wydzierżawiła na dziesięć lat – po tym czasie wyremontowane budynki (przyległo warsztaty zostaną zamienione w sale rozpraw) mają wrócić do spółdzielni. O ile ministerstwo nie będzie chciało ich kupić. Inną opcję jest budowa nowego budynku w Czeladzi.

Remont rozpoczął się w czerwca, a prace postępują szybko. Nic dziwnego, skoro sąd ma rozpocząć działalność 1 października. Jak podkreśla Zbigniew szaleniec, burmistrz Czeladzi, obecność Sądu Rejonowego to prestiż dla miasta.

Ale to także, dobry interes dla spółdzielni mieszkaniowej, bo dzięki tej umowie, będący częścią majątku spółdzielczy budynek przy Kombatantów, wraz z przyległymi warsztatami zmieni się w nowoczesny, wyposażony w windę, budynek sądowy. Dzierżawa przez dziesięć lat, będzie przynosiła spółdzielni, spore dochody a po dziesięciu latach, wyremontowany budynek, zostanie zwrócony spółdzielni, chyba że... Ministerstwo Sprawiedliwości wykupi go dla sądu. Dodam, że teren za budynkiem wzbogaci się o wygodny i spory parking – podkreśla burmistrz.

Rozpoczął się remont budynku zarządu CzSM w którym przez 10 lat urzędować będzie sąd

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Czeladzi działalność rozpocznie z opóźnieniem. Wybrano za to jego lokalizację, a remont już się rozpoczął

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/06/2023

Nowe rondo w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Nowe rondo powstało w Czeladzi. Teraz czas na modernizację ulicy Bytomskiej? „Występujemy o środki na remont”

Autor: Redakcja

02/08/2023