Sąd Rejonowy w Czeladzi działalność rozpocznie z opóźnieniem. Wybrano za to jego lokalizację, a remont już się rozpoczął

Nie 30 czerwca, a 1 października 2023 roku Sąd Rejonowy w Czeladzi przejmie sprawy karne, cywilne oraz rodzinne i nieletnich nie tylko z samej Czeladzi, ale także Bobrownik i Wojkowic. Wiadomo już, że siedziba sądu mieścić się będzie – przynajmniej na razie – w budynku zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Fot. FB/ Zbigniew Szaleniec
Rozpoczął się remont budynku zarządu CzSM w którym przez 10 lat urzędować będzie sąd

Przypomnijmy, że decyzja o utworzeniu sądy w Czeladzi zapadła jesienią zeszłego roku. Sąd działalność miał zainaugurować 30 czerwca 2023 r., ale – jak już informowaliśmy – w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. Zgodnie z nim data utworzenia Sądu Rejonowego w Czeladzi zostaje przesunięta na 1 października. Jak wskazano „zakres czynności związanych z rozpoczęciem funkcjonowania nowego sądu rejonowego uniemożliwia ich zakończenie” przed końcem czerwca.

Ta informacja pojawiła się w Czeladzi już wiele miesięcy temu, ale mimo decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości, utworzenie sądu stanęło pod wielkim znakiem zapytania. A to dlatego, że z przyczyn administracyjnych, upadł pierwotny pomysł na jego lokalizację – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Rozpoczęło się intensywne poszukiwanie nowego miejsca na jego siedzibę. I po kilku nieudanych próbach, udało się znaleźć takie miejsce i to niemal w centrum miasta.

Jak się okazuje, niedawno podpisano umowę dzierżawy – na 10 lat rolę siedziby sądu pełnić będzie budynek zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, znajdujący się przy ulicy Kombatantów. – W międzyczasie, być może, Ministerstwo Sprawiedliwości, wybuduje u nas całkiem nowy sądowy budynek, a miasto przeznaczy na ten cel grunt. Na czas dzierżawy, pracownicy spółdzielni przeniesieni zostaną do budynku byłego Odeonu – zaznacza burmistrz Czeladzi. I jak dodaje: – Po dziesięciu latach, wyremontowane dzierżawione obiekty wrócą na majątek CzSM.

Remont budynku przy Kombatantów już się rozpoczął. Zdejmowany jest eternit, natomiast po dociepleniu budynku ma się na nim pojawić nowa, estetyczna elewacja. W kolejnym etapie prac remontowych ekipy wejdą do wnętrza, zajmą się też przyległymi do budynku warsztatami, które mają zostać zamienione w sale rozpraw.

Kamień węgielny pod budowę siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie „Zagłębie Służb” rozrasta się. Sąd Rejonowy będzie miał nową siedzibę za 100 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023

Ministerstwo Sprawiedliwości

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Sprawiedliwości przesuwa inaugurację Sądu Rejonowego w Czeladzi

Autor: Michał Wroński

09/06/2023