Rozpoczyna się przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego. Ta ważna dla Zagórza i Środuli inwestycja warta jest 35,5 mln złotych

W środę, 9 listopada, w godzinach popołudniowych rozpocznie się ważna dla Zagórza i Środuli inwestycja warta 35,5 mln zł. Przebudowane zostaną ulice Zaruskiego i Komorowskiego.

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Przebudowa ulic Zaruskiego i Komorowskiego

Ponad 3 kilometry nowego chodnika, 2 km drogi rowerowej spinającej Zagórze ze Środulą i centrum miasta, trzy ronda oraz bezpieczniejsze przejścia dla pieszych. Tak można podsumować całą inwestycję. Przebudowa dotyczy niemal całej ulicy. W ogromnej mierze poprawi się bezpieczeństwo pieszych, skorzystają także działkowicze – informuje sosnowiecki magistrat.

Czym zajmą się drogowcy? Od ronda WOŚP w kierunku Zagórza, po lewej stronie zostanie wybudowany nowy chodnik oraz droga rowerowa, której w tej chwili brakuje. Często jednak odchodziła będzie od chodnika, by nie trzeba było teraz wycinać znacznej liczby drzew. Z kolei 200 metrów nad rondem pojawi się chodnik, dzięki któremu działkowicze będą mogli w bezpieczny sposób dostać się do swoich ogródków. W ich pobliżu pojawią się także nowe miejsca postojowe.

Powstaną nie tylko ścieżki rowerowe i chodniki, ale także nowe ronda.

– Pierwsze z nowych rond powstanie zaraz za kamienicą pod adresem Zaruskiego 1, co zapewni łatwiejsze włączenie się do ruchu mieszkańców budynku oraz zapewni obsługę kolejnej części Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Kolejne rondo zostanie wybudowane w miejscu obecnego skrzyżowania ulicy Zaruskiego oraz Komorowskiego, co również poprawi komunikację oraz dojazd do istniejącego oraz nowego osiedla przy ul. Komorowskiego. Warto dodać, że pomiędzy rondami powstaną jeszcze drogi prowadzące do parkingu przy ZPSie oraz dojazdy do istniejących garaży. Na 1200 metrowym odcinku ul. Zaruskiego zostanie wybudowanych sześć nowych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem i azylami. Ostatnim akcentem prac będzie nasadzenie blisko 80 drzew z gatunku grab pospolity, które będą stanowiły zieleń izolacyjną – informują urzędnicy.

Także ulica Komorowskiego przejdzie sporą metamorfozę; rozpoczynać i kończyć się będzie rondem. Pojawią się także nowe chodniki oraz trasa dla rowerzystów. Nie zapomniano również o dodatkowych miejscach postojowych i przejściach dla pieszych.

Ostatnie z rond zostanie wybudowane na skrzyżowaniu ul. Komorowskiego oraz al. Blachnickiego, zastępując tym samym funkcjonującą w tym miejscu sygnalizację świetlną. Będzie to rondo turbinowe, czyli zaprojektowane w taki sposób, by potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinały się – wyjaśnia magistrat.

Wykonawcą wartej 35,5 mln zł inwestycji dofinansowanej z funduszu Polskich Inwestycji Strategicznych jest firma Silesia Invest. Zakończenie prac planowane jest na kwiecień 2024 roku.

ZTM Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dwie nowe linie metropolitalne jeździć będą w Zagłębiu. Od 10 listopada zmian w rozkładzie jazdy będzie jednak więcej

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/11/2022

Pogotowie w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

W Kazimierzu Górniczym stacjonować zaczął zespół pogotowia ratunkowego. „Zapewni to szybsze dotarcie do pacjentów w kilku dzielnicach Sosnowca”

Autor: Redakcja

02/11/2022